Odpowiadając w Sejmie na pytanie posła Rajmunda Millera w sprawie projektu ustawy mającego zastąpić tzw. lex Hoc wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w czwartek, że "będzie to prawdopodobnie projekt poselski i prawdopodobnie dzisiaj będzie procedowany". Projekt zapowiadał szef klubu PiS Ryszard Terlecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek (PiS) mówiła w środę, że projekt wpłynął do Sejmu.
- Ustawa mówi o tym, żeby zastąpić okazywanie "certyfikatu covidowego" - testem. Taki test będzie wykonywał pracownik - nieobowiązkowo - a pracodawca będzie mógł go sprawdzić. Jeżeli tego testu ktoś nie wykona i zarazi drugą osobę, która ma test ujemny, to pracodawca lub jego pracownicy będą musieli zapłacić odszkodowanie - tak o nowym projekcie mówił w czwartek poseł PiS Bolesław Piecha.
Czytaj więcej
- Mam pełną świadomość negatywnych konsekwencji nauczania zdalnego, natomiast w tej sytuacji naprawdę nie mieliśmy wyboru - aby państwo mogło funkcjonować, musieliśmy się zdecydować na taki ruch, aby ułatwić funkcjonowanie sanepidu - powiedział w Polskim Radiu wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
W Sejmie wiceminister Kraska odpierał zarzuty posłów dotyczące walki z COVID-19. Przekazał, że w ciągu ostatnich 14 dni wariant Omikron odpowiadał za 50 proc. wszystkich przypadków koronawirusa SARS-CoV-2, a w ciągu ostatnich 7 dni - za 62 proc. - On zdecydowanie zaczyna dominować - powiedział wiceszef resortu kierowanego przez Adama Niedzielskiego.
- To nieprawda, że podajemy tylko statystyki. My mamy konkretny plan, także plan na 5. falę - oświadczył Kraska. Dodał, że w internetowym serwisie Ministerstwa Zdrowia opublikowano strategię walki z 5. falą epidemii na okres zimy i wiosny 2022 r. Wiceminister mówił, że resort koncentruje się na trzech aspektach. Wspomniał o zachęcaniu do szczepień na COVID-19 i poinformował, że w pełni zaszczepiono 57 proc. mieszkańców Polski, a w grupie wiekowej powyżej 5. roku życia - 64 proc.