Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 lutego 2022 r. Mogą być zablokowane przez kwalifikowaną większość rządów państw UE lub zwykłą większość w Parlamencie Europejskim. Przedstawiciele KE twierdzą, że zatwierdzenie przepisów to formalność, ponieważ wymagana większość popiera zmianę okresu ważności unijnych paszportów covidowych.
Okres ważności ma nie być zakodowany w samym certyfikacie. Aplikacje mobilne mają zostać dostosowane - jeśli od daty szczepienia minie więcej niż 270 dni, aplikacja wskaże, że certyfikat covidowy wygasł.
Czytaj więcej
Polska uczestniczy w przetargu unijnym na 100 mln szczepionek firmy Novavax na COVID-19, zamówiła...
Przepisy zastąpią rekomendację KE z listopada. Gdy wejdą w życie, państwa UE będą zobligowane do wpuszczania w pełni zaszczepionych na COVID-19 z ważnym certyfikatem na swoje terytoria. Władze poszczególnych krajów będą jednak mogły wprowadzać dodatkowe ograniczenia, np. wymóg okazywania negatywnych testów na koronawirusa SARS-CoV-2 lub obowiązek kwarantanny. Stosowane środki mają być "proporcjonalne" do sytuacji.
Obecnie siedem państw Unii wymaga od w pełni zaszczepionych okazywania także ujemnego wyniku testu: Włochy, Grecja, Irlandia, Portugalia, Łotwa, Cypr i Austria.