Reklama
Rozwiń

Scholz chce, by w UE więcej decyzji zapadało większością kwalifikowaną

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział na forum Bundestagu, że jego rząd chce przygotować zmienić największą gospodarkę Europy tak, by była ona przygotowana na przyszłość, przez inwestycje w ochronę klimatu i cyfryzację. Zapewnił też, że nikt nie zostanie pozostawiony w tyle w czasie transformacji.

Publikacja: 15.12.2021 13:26

Olaf Scholz przemawia w Bundestagu

Olaf Scholz przemawia w Bundestagu

Foto: PAP/EPA

arb

Scholz, w swoim pierwszym dużym wystąpieniu przed Bundestagiem, od czasu, gdy polityk SPD zastąpił na stanowisku kanclerza Niemiec Angelę Merkel, skupił się na kwestiach wewnętrznych, podkreślając potrzebę modernizacji, lepszej integracji imigrantów i wyrównywania szans.

Kanclerz podkreślał też, że ważne jest umacnianie Unii Europejskiej i stanie ramię w ramię z sojusznikami z NATO wobec zagrożeń dla bezpieczeństwa związanych z rozbudową rosyjskich sił w pobliżu Ukrainy.

- Mamy przed sobą 23 lata, w czasie których musimy pozbyć się paliw kopalnych, co oznacza największą transformację naszego przemysłu i gospodarki od co najmniej 100 lat - mówił Scholz.

Obecny kanclerz Niemiec był wicekanclerzem i ministrem finansów w rządzie Angeli Merkel przez ostatnie cztery lata. Obecnie stoi na czele koalicji określanej jako "koalicja świateł drogowych", w której mniejszymi partnerami jego ugrupowania są Zieloni i liberałowie z FDP.

Mamy przed sobą 23 lata, w czasie których musimy pozbyć się paliw kopalnych, co oznacza największą transformację naszego przemysłu i gospodarki od co najmniej 100 lat

Olaf Scholz, kanclerz Niemiec

O walce z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech Scholz mówił, że nie będzie dla jego rządu "czerwonych linii" w walce z czwartą falą i w staraniach o to, by jak najwięcej obywateli Niemiec zaszczepiło się na COVID-19.

Mówiąc o polityce zagranicznej Scholz podkreślał, że powodzenie UE jest priorytetem dla Niemiec, a jego rząd będzie działał w celu wzmocnienia wspólnoty. Jednym z celów nowego niemieckiego rządu ma być rozszerzenie głosowań w ramach Rady Europejskiej, w której decyzje zapadają większością kwalifikowaną, a nie jednomyślnie. 

Czytaj więcej

Szefowa MSZ Niemiec ogłosiła niemożność zatwierdzenia Nord Stream 2

W kontekście sytuacji wokół Ukrainy Scholz mówił, że jakiekolwiek naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy przez Rosję będzie wiązać się z "wysoką ceną" dla Moskwy. Dodał jednak, że Berlin dąży do dialogu w tej sprawie.

- Będziemy mówić jednym głosem z naszymi europejskimi partnerami i transatlantyckimi sojusznikami - dodał kanclerz Niemiec.

Polityka
Viktor Orbán podsumował rok: Putin uczciwym partnerem, Netanjahu - dobrym przyjacielem
Polityka
Koniec seminarium duchownego w Pińsku. Brak powołań czy kolejny cios w Kościół katolicki?
Polityka
Imigracyjny problem USA. Donald Trump chce pobić wynik Baracka Obamy
Polityka
Czwarty tydzień protestów w Gruzji. Fala demonstracji nie ustaje
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Polityka
USA: 37 więźniów uniknie kary śmierci. Tak zdecydował Joe Biden
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku