Woś: Niemcy chcą UE jako państwa. Rosja też jest rzekomo federacją

- Po każdej informacji medialnej o kimkolwiek mamy kogoś dymisjonować? - pytał w rozmowie z Radiem Zet Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości, polityk Solidarnej Polski. Woś był pytany o to czy wiceminister sportu, Łukasz Mejza, nie powinien zostać odwołany z rządu w związku z doniesieniami medialnymi na jego temat.

Publikacja: 03.12.2021 08:38

Michał Woś

Michał Woś

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

arb

Łukasza Mejza, jak przed tygodniem informowała Wirtualna Polska, miał założyć firmę, która proponowała terapie o niepotwierdzonej skuteczności nieuleczalnie chorym pacjentom, w tym dzieciom. Mejza zaprzecza tym oskarżeniom.

- Sprawdzane są oświadczenia majątkowe Łukasza Mejzy, sprawdzane są doniesienia medialne. Sprawdzają go odpowiednie instytucje. Jedną z odpowiednich instytucji jest CBA - mówił wiceminister sprawiedliwości pytany o to, dlaczego Mejza wciąż jest wiceministrem sportu.

- Na ten moment mamy oświadczenie pan Mejzy kontra doniesienia medialne. Gazetą, informacją medialną można polityka wręcz zabić metaforycznie. Najważniejsze są fakty. Te fakty są badane - dodał.

- Po każdej informacji medialnej o kimkolwiek mamy kogoś dymisjonować? Te informacje bulwersują, szokują i oczekuję ich wyjaśnienia. Mamy na razie informacje medialne, świadectwa rodziców i oświadczenie pana Mejzy. Wynika to pilnej interwencji - podsumował.

Czytaj więcej

Berlin: nowy rząd na nowym kursie

- My wprowadziliśmy taki standard w polityce, że moralność jest czymś niezwykle ważnym. Na pewno to moralność będzie na pierwszym miejscu, a nie jakieś względy polityczne - zaznaczył wiceminister sprawiedliwości dopytywany, czy o pozostawaniu Mejzy w rządzie przesądza to, że m.in. jego głos jest potrzebny do utrzymania przez PiS większości w Sejmie. 

Woś był też pytany o przebieg posiedzenia klubu PiS, na którym Jarosław Kaczyński miał powiedzieć m.in. że "Niemcy zaczęły budować IV Rzeszę". Wiceminister przyznał, że nie był na klubie, gdyż miał w tym czasie wystąpienie w Sejmie, ale - jak mówił - "to co robią Niemcy, ich nowa umowa koalicyjna, zakłada stworzenia federacji europejskiej". - Nie wiem czy ktoś porównywał to do IV Rzeszy, to są doniesienia medialne, natomiast to, co można robić, to bić na alarm, wskazywać, że Niemcy chcą budować federację europejską - dodał.

Federacja Rosyjska też rzekomo jest Federacją, a czy taki Obwód Kaliningradzki ma coś do powiedzenia, czy Kreml ma coś do powiedzenia?

Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości

- Niemcy mają w swojej umowie koalicyjnej, że dążą do tego, aby powstało państwo federalne. Aby powstało państwo federalne, jako UE, to muszą być zniszczone państwa narodowe - kontynuował wiceminister sprawiedliwości. Jak dodał budowa federacji europejskiej jest możliwa "tylko na zgliszczach suwerennych państw narodowych".

- Federacja Rosyjska też rzekomo jest Federacją, a czy taki Obwód Kaliningradzki ma coś do powiedzenia, czy Kreml ma coś do powiedzenia? - pytał. - Chcą zabrać możliwość Polakom decydowania o sobie i przekazać te kompetencje Brukseli - kontynuował. - Problem z instytucjami europejskimi jest taki, że robią to na drodze pozatraktatowej m.in. orzeczeniami TSUE, które poszerzają kompetencje Unii Europejskiej - mówił też wiceminister.

Polityka
Szymon Hołownia o papieżu Franciszku: Kiepski polityk, dobry proboszcz
Polityka
Rafał Trzaskowski nawiązuje do śmierci papieża Franciszka. Mówi, co łączy wiarę z polityką
Polityka
Kampania prezydencka będzie krótsza po śmierci papieża Franciszka
Polityka
Wielkanoc to polityczna pauza. Ale przy stole kampania wyborcza toczy się dalej
Polityka
Zaginione dzieła sztuki z Polski. Trop urywa się w Niemczech