Zachęcamy do śledzenia aktualnej relacji
Czytaj więcej
Premier Mateusz Morawiecki kontynuuje dyplomatyczną ofensywę w związku z sytuacją na granicy Polski z Białorusią. W czwartek spotyka się w Niemczech z kanclerz Angelą Merkel.
Dziękujemy za śledzenie relacji
Nowe nagranie Straży Granicznej
WOT: Teraz na Suwalszczyźnie
Premier Estonii: UE nie może się wycofać z sankcji na Belavię
Premier Estonii Kaja Kallas skomentowała doniesienia o tym, że niektórzy członkowie UE mają wątpliwości w sprawie sankcji nałożonych na białoruskie linie lotnicze Belavia.
- To atak hybrydowy, a nie kryzys migracyjny. Aby to powstrzymać, Europa musi być silna, ponieważ dyktatorzy rozumieją tylko ten argument - powiedziała.
Siedem pobożnych życzeń premiera Morawieckiego
Czytaj więcej
Nowy pomysł na politykę wschodnią UE będzie jeszcze trudniej zrealizować niż Partnerstwo Wschodnie z 2009 r.
W czwartek spotkanie w BBN
Putin: Sankcje wobec Białorusi są kontrproduktywne
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział przewodniczącemu Rady Europejskiej Charlesowi Michelowi, że unijne plany wprowadzenia sankcji wobec Białorusi są kontrproduktywne - podał Kreml.
Duda rozmawiał z Zełenskim
"Prezydent RP, Pan Andrzej Duda, odbył dziś godzinną rozmowę telefoniczną z Prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. Przedmiotem rozmowy były kwestie bezpieczeństwa na granicach obu państw i w regionie" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Waszczykowski z interpelacją do Komisji Europejskiej
Europoseł PiS, były szef MSZ, Witold Waszczykowski wystosował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie przekazania reżimowi Łukaszenki 700 tys. euro w ramach walki z kryzysem migracyjnym.
"Czy KE uzyskała zgodę państw członkowskich UE na wypłacenie kwoty 700 tysięcy euro nieuznawanemu przez UE i obłożonemu międzynarodowymi sankcjami reżimowi Łukaszenki?" - zapytał w interpelacji Waszczykowski.
Morawiecki: musimy przygotować się na najgorsze
- Chcemy szukać dobrych rozwiązań, ale musimy przygotować się na najgorsze. Ta seria kryzysów, których doświadczamy, jest czasem próby dla Europy, czasem próby dla jedności i integralnosci UE - mówił w Lublanie premier Mateusz Morawiecki.
- Konflikt nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Chcemy żyć w pokoju z naszymi sąsiadami. Mamy przygotowany scenariusz eskalacyjny wobec Białorusi, ale nie chcemy narastania konfliktu, lecz jego wygaszania - powiedział szef rządu.
Francja popiera Polskę w sprawie Białorusi, ale ostrzega, że to jeszcze nie koniec sporu w UE
Czytaj więcej
Francja zapewniła w środę Polskę o wsparciu Unii Europejskiej w sporze z Białorusią, ale przypomniała, że Warszawa musi rozwiązać spór z Unią o jej wartości i praworządność.
Białoruskie służby bez oznaczeń
Białoruscy funkcjonariusze ochrony na granicy z Polską są bez szewronów. Wszystko, co się tam dzieje, odbywa się za ich zgodą i pod ich kontrolą. Reżim zaaranżował eskalację kryzysu granicznego - pisze Hanna Liubakova.
Prezydent Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO
Na czwartek prezydent Andrzej Duda ma zaplanowane spotkanie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem - poinformowało biuro prasowe NATO.
Cichanouska zaapelowała do UE o twardą walkę z białoruskim reżimem
Czytaj więcej
Swiatłana Cichanouska zaapelowała do UE o twardą walkę z białoruskim reżimem.
Białoruski Komitet Granicy Państwowej: Polscy funkcjonariusze otworzyli ogień na granicy
Czytaj więcej
Białoruska agencja informacyjna BiełTA relacjonując sytuację na granicy polsko-białoruskiej podaje, za białoruskim Komitetem Granicy Państwowej, że polscy funkcjonariusze "odpowiedzieli salwą z broni automatycznej" na próbę przedostania się grupy imigrantów na terytorium Polski.
WOT zamieszcza zdjęcie z granicy. "Idzie zima"
Państwowa Straż Pożarna informuje, że wspiera logistycznie żołnierzy i funkcjonariuszy na granicy
Podlaska policja: Zatrzymano mieszkańca Mazowsza przewożącego pięciu obywateli Iraku
Na granicy Polski z Białorusią pojawili się żołnierze z Estonii
Ppor. Michalska: Dwa najdroższe w dziejach Straży Granicznej samoloty patrolują granicę z Białorusią
Rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała, że od dwóch tygodni granicę polsko-białoruską dodatkowo patrolują "dwa najdroższe w dziejach Straży Granicznej samoloty", Let L-410 Turbolet. - Samoloty te SG otrzymała w tamtym roku, wdrażaliśmy je przez ostatnie miesiące do służby - dodała.
Rzecznik KGP: Od sierpnia zatrzymaliśmy 311 przemytników ludzi
- Minionej doby zatrzymaliśmy na tym terenie (przygranicznym - red.) jednego przemytnika, który oczekiwał na osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę. Łącznie od sierpnia zatrzymaliśmy takich przemytników 311. - poinformował rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że policja za każdym razem wnioskuje do prokuratury i "wspólnie z prokuraturą do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania w stosunku" do zatrzymanych. Ciarka mówił, że przemytnicy za przewiezienie do Niemiec pobierają od każdego migranta od kilkuset do kilku tysięcy euro lub dolarów.
WOT dziękuje za kartki ze wsparciem dzieciom i wychowawcom przedszkola z Łodzi
Oficer prasowy 16 Dywizji: Ogrodzenie na granicy wzmacniane
Pficer prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak mówił, że "na odcinkach szczególnie zagrożonych" ogrodzenie na granicy jest przez żołnierzy dodatkowo wzmacniane.
Straż Graniczna: Działania na rzecz ochrony granicy prowadzone są we współpracy z wojskiem, policją, a także Strażą Leśną
- Monitorujemy jednak stały ruch migracyjny, utrzymujący się po tamtej stronie granicy. To grupy od kilku do kilkudziesięciu, dwudziestu osób. Dwa dni temu mieliśmy ostatnią próbę siłowego przedarcia się na naszą stronę, próba ta została udaremniona, osoby pozostały po tamtej stronie - mówił st. chor. sztab. Bartosz Sarewicz.
Straż Graniczna: Na granicy co nocy to samo - agresja, rzucanie kamieniami
Czytaj więcej
- Scenariusz niestety powtarzający się każdej nocy - agresywne zachowania, rzucanie kamieniami, kłodami, kawałkami drewna, stroboskopy, by oślepić funkcjonariuszy i żołnierzy ochraniających granicę naszego państwa - powiedziała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz, odnosząc się do prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
Białoruska agencja BiełTA: Związki zawodowe dostarczają pomoc dzieciom imigrantów
Jak podaje BiełTA przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Białorusi przekazali dzieciom przebywającym w magazynie w pobliżu przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi "białoruską czekoladę i inne białoruskie słodycze", a także "książeczki do kolorowania i kredki".
Morawiecki w Paryżu mówi, że jeśli Białoruś będzie eskalować kryzys, może dojść do zamknięcia granicy
Czytaj więcej
Dziękuję naszym francuskim partnerom i wszystkim innym partnerom z UE za ich słowa solidarności - mówił na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki, po rozmowie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Tusk o ofensywie politycznej premiera w Europie: Musztarda po obiedzie
- Od początku kryzysu na wschodniej granicy mówiliśmy o bezwzględnej potrzebie umiędzynarodowienia tego napięcia. Polska nie powinna być, jak działo się to od wielu tygodni, samotna wobec tej sytuacji - mówił na konferencji prasowej Donald Tusk, pytany o wizyty premiera Morawieckiego w państwach bałtyckich, spotkanie Grupy Wyszehradzkiej i wizytach w Paryżu, Berlinie i Londynie. - Wolę kiedy przedstawiciele rządu PiS współpracują z Europą, niż zamiast odwracają się do niej plecami. Ale to musztarda po obiedzie - dodał Tusk.
Wiceszef MSZ dla Reutera: Morawiecki spotka się z Merkel w czwartek, z Johnsonem w piątek
O spotkaniach Morawieckiego z kanclerz Niemiec i premierem Wielkiej Brytanii poinformował agencję Reutera wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Spotkania Morawieckiego z przywódcami Niemiec i Wielkiej Brytanii będą poświęcone przede wszystkim sytuacji na granicy Polski z Białorusią.
Podlaska policja: pomogliśmy dwóm rannym obywatelom Iraku. Jeden trafił do szpitala
MON zamieszcza nagranie przedstawiające żołnierzy patrolujących w nocy granicę z Białorusią
10 Brygada Logistyczna: Do tej pory wydano 55 ton żywności żołnierzom na wschodniej granicy kraju
Dwie siłowe próby przekroczenia granicy na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Mielniku
Straż Graniczna: 100 agresywnych cudzoziemców siłowo forsowało granicę. Jest nagranie
Ukraina rozpoczyna "operację specjalną" na granicy z Białorusią
Czytaj więcej
Ukraina oskarżająca Rosję o koncentrowanie jednostek wojskowych w pobliżu swoich granic i obawiająca się, że Białoruś może skierować strumień imigrantów na jej granice, rozpoczęła w środę "operację specjalną", która ma wzmocnić ochronę granic.
Od czerwca w ochronę granicy Litwy z Białorusią zaangażowanych było łącznie 9 tys. żołnierzy
Stale obecnych na granicy jest 1-2 tysiące żołnierzy litewskiej armii.
Czytaj więcej
Od 11 czerwca w ochronę litewskiej granicy z Białorusią zaangażowanych było łącznie 9 tysięcy żołnierzy - poinformował szef sztabu litewskiej armii, gen. Valdemaras Rupšys.
Białoruś zarzuca Polsce użycie gazu łzawiącego wobec pokojowo się zachowujących imigrantów
Komitet Śledczy Białorusi wszczął śledztwo ws. incydentu z użyciem "środków specjalnych przeciwko uchodźcom przez Polskę" - informuje oficjalna białoruska agencja informacyjna BiełTA. Do incydentu miało dojść w nocy 23 listopada. Jak podaje Komitet Śledczy Białorusi "grupa imigrantów stojąca w pobliżu ogrodzenia na granicy Polski z Białorusią w rejonie kamienieckim prosiła o azyl i nie zachowywała się agresywnie". "W odpowiedzi polskie siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego wobec imigrantów i rzucały granatami dymnymi na terytorium Białorusi" - podaje BiełTA.
Bogdan Borusewicz sugeruje, by zablokować ruch towarowy z Białorusią, jeśli kryzys na granicy nie ustąpi
Czytaj więcej
Spodziewam się wspólnego stanowiska (PiS i opozycji) ws. wprowadzenia pewnych restrykcji, jeśli chodzi o COVID. Rząd tych restrykcji nie wprowadza - mówił w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską Bogdan Borusewicz
O 11 konferencja Straży Granicznej w Szudziałowie. Konferencja z udziałem przedstawicieli służb chroniących granicy
"Wprost": Morawiecki spotka się w Berlinie nie tylko z Merkel, ale i z Olafem Scholzem
Premier Mateusz Morawiecki spotka się w czwartek nie tylko z kanclerz Angelą Merkel, ale także z Olafem Scholzem, który niebawem zastąpi ją na stanowisku - ustalił "Wprost". Oprócz kryzysu na granicy polsko-białoruskiej tematem rozmowy może być także rurociąg Nord Stream 2.
Straż Graniczna: Grupy agresywnych cudzoziemców forsowały granicę
Minionej doby odnotowano 267 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej - podała Straż Graniczna
Premier rozpoczyna wizytę w Paryżu
W Paryżu rozpoczyna się wizyta premiera Mateusza Morawieckiego. "Podczas spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem omówione zostaną wyzwania geopolityczne dla Europy m.in. w kontekście ataków hybrydowych przeprowadzanych przez Białoruś oraz działań destabilizujących rynek gazowy i energetyczny" - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.
MON: Bez względu na warunki atmosferyczne żołnierze stoją na straży
Dzięki służbie polskich żołnierzy udaremniane są kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy - podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej na Twitterze.
Jabłoński: Sikorski opowiada bardzo dużo rzeczy
Podczas wtorkowej debaty w PE europoseł Radosław Sikorski mówił, że już kilkanaście dni po interwencji UE kolejne samoloty wożą migrantów z powrotem do Iraku i innych miejsc. - Powstaje pytanie, dlaczego nie można było zwrócić się o pomoc do UE we wrześniu i październiku? Ten kryzys mógł się skończyć prawie od razu, gdy się zaczął - mówił były szef MSZ.
Pytany o tę wypowiedź wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział w Polskim Radiu 24, że "pan Sikorski opowiada bardzo dużo rzeczy", a jego słowa są "oderwane od rzeczywistości". Podkreślił, że działania dyplomatyczne podejmowane przede wszystkim przez Litwę, Polskę i Łotwę "miały miejsce już od początku września".
Czytaj więcej
- To nie jest sprawa, którą da się załatwić w jedną godzinę czy jeden dzień. Sikorski zdaje sobie sprawę, liczy chyba na to, że opinia publiczna tego nie wie i opowiada historie, że on byłby w stanie to zrobić w rekordowo krótkim czasie - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, odnosząc się w Polskim Radiu do komentarza europosła Radosława Sikorskiego w sprawie lotów, które odwożą migrantów z Białorusi do krajów pochodzenia.
Stanisław Żaryn: Reżim Łukaszenki poszukuje nowych kierunków, żeby sprowadzać cudzoziemców na Białoruś
BiełTA: Imigranci na granicy po raz pierwszy zobaczyli śnieg
Czytaj więcej
"Ponad 70 ton pomocy humanitarnej zostało przekazanych uchodźcom przebywającym w centrum logistycznym w pobliżu polsko-białoruskiej granicy" - informuje oficjalna białoruska agencja informacyjna BiełTA.
Białoruska dziennikarka: W rejonie przejścia Bruzgi spadł śnieg. Nadciąga prawdziwa zima
Policja o sytuacji na granicy we wtorek: Dzisiaj było spokojnie
Błaszczak: Jeśli zajdzie potrzeba, zaangażowanie armii na granicy może być większe
Premier Morawiecki odwiedzi Londyn, Paryż i Berlin
W najbliższych dniach szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki ma odwiedzić kolejne kraje, by rozmawiać o napiętej sytuacji wokół Białorusi i Ukrainy - pisze w "Rzeczpospolitej" Michał Kolanko.
Czytaj więcej
W najbliższych dniach szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki ma odwiedzić kolejne kraje, by rozmawiać o napiętej sytuacji wokół Białorusi i Ukrainy.
Od rana 8 listopada polskie władze alarmowały, że rozpoczyna się największa jak dotąd próba sforsowania siłą polskiej granicy, w związku ze zmierzaniem w stronę granicy tysięcy imigrantów. Grupy imigrantów miały być sformowane przez białoruskie władze, choć z pojawiających się później doniesień wynikało, że marsz na granicę był oddolną inicjatywą imigrantów. W poniedziałek po południu doszło do siłowych prób przekroczenia polskiej granicy, udaremnionych jednak przez polskie siły bezpieczeństwa.
Według informacji Radia Białystok z wieczora, 9 listopada, dwie kilkudziesięcioosobowe grupy imigrantów siłowo sforsowały granicę Polski. Informacje te potwierdził szef MON, Mariusz Błaszczak. W kolejnych dniach takie próby organizowane przez grupy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset osób były podejmowane regularnie.
W związku z sytuacją w rejonie przygranicznym stan wyjątkowy na swojej granicy z Białorusią wprowadziła, 9 listopada, Litwa.
Na granicy Polski z Białorusią od 2 września obowiązuje stan wyjątkowy w związku ze zwiększoną presją migracyjną na granicę Polski na tym jej fragmencie. Presja ma być efektem wojny hybrydowej prowadzonej przez władze Białorusi, które sprowadzają na terytorium swojego kraju imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, a następnie ułatwiają im przedostanie się na granicę z Polską, a także granice z Litwą i Łotwą. Działania te są odpowiedzią reżimu w Mińsku na sankcje nałożone na Białoruś przez UE.
W związku z sytuacją na granicy rząd podjął decyzję o budowie wysokiej na 5,5 metra zapory na granicy. Zapora ma powstać do połowy 2022 roku. 12 listopada decyzję o budowie ogrodzenia na granicy z Białorusią podjęła Łotwa. Z kolei Ukraina, w związku z kryzysem migracyjnym, skierowała na swoją granicę z Białorusią 8,5 tysiąca dodatkowych żołnierzy i funkcjonariuszy straży granicznej.
Polski rząd podjął też działania dyplomatyczne w krajach, z których pochodzą imigranci docierający do Polski. W ich wyniku m.in. w Iraku zamknięto konsulaty Białorusi w Bagdadzie i Irbilu. Ponadto po rozmowach prowadzonych ze stroną turecką, wobec groźby unijnych sankcji, którymi mogłyby zostać objęte linie lotnicze Turkish Airlines, biletów na samoloty latające z tureckich lotnisk do Mińska, nie tylko linii Turkish Airlines, ale i białoruskiej Belavii, nie mogą już kupować obywatele Iraku, Syrii i Jemenu.
15 listopada imigranci koczujący w pobliżu zamkniętego przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej przenieśli się w bezpośrednie sąsiedztwo przejścia. 16 listopada grupa ok. 100 agresywnych imigrantów zaatakowało ogrodzenie i polskich funkcjonariuszy, rzucając w nich kamieniami, butelkami i granatami hukowymi. Atak trwał kilka godzin, kilku polskich policjantów, a także funkcjonariuszka Straży Granicznej i żołnierz zostali ranni.
18 listopada grupa ok. 430 imigrantów przebywających w ostatnich tygodniach na Białorusi, wróciła do Iraku na pokładzie samolotu wysłanego przez iracki MSZ. Tego samego dnia szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że na granicy Polski pojawi się kompania brytyjskich wojsk inżynieryjnych.
Dwie rozmowy z Aleksandrem Łukaszenką o kryzysie na granicy Polski z Białorusią przeprowadziła Angela Merkel. Strona białoruska twierdzi, że przedstawiła propozycję, by Unia Europejska przyjęła 2 tys. imigrantów z Białorusi, w zamian za co Białoruś odeśle 5 tys. imigrantów do ich ojczyzn. Możliwość przyjęcia 2 tys. imigrantów z Białorusi odrzuciły Niemcy.