16 listopada 2015 roku prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł rząd Beaty Szydło. Sześć lat później – ze względu na kryzys na polsko-białoruskiej granicy – rząd zrezygnował z jakichkolwiek uroczystości przypominających tamto wydarzenie. W ciągu sześciu lat zmieniło się bardzo wiele. Do rządu trafiali i odchodzili kolejni ministrowie i wiceministrowie. Sam rząd przeszedł kilka transformacji. Zmienił się też premier, jak i kształt Zjednoczonej Prawicy. Rząd przeszedł też dziesiątki mniejszych i większych kryzysów. Ale jednak metoda, którą stosuje Prawo i Sprawiedliwość, pozostała w zasadzie niezmienna, mimo że zmienia się ekipa, która ją wykonuje.
Kolejne oferty
PiS opiera swoją władzę na kilku filarach. Pierwszy to podkreślanie – jak to mówił niedawno premier Mateusz Morawiecki – polityki opartej na własnej tożsamości. – Chcemy w Polsce rządzić się po naszemu, po polsku – mówił szef rządu 11 listopada. Dotyczy to zwłaszcza relacji z Unią Europejską, łącznie ze wszystkimi tego konsekwencjami w sporze z Komisją Europejską, i Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. PiS za niewielki priorytet uznaje opinię i wizerunek Polski w mediach zagranicznych.
Inny filar władzy to polityka oparta na kolejnych ofertach, które sukcesywnie realizowane mają pokazywać wiarygodność PiS i przyciągać do partii nowych wyborców (kompensując mniej lub bardziej straty poparcia). W 2015 r. PiS obiecało 500+ i przywrócenie wieku emerytalnego. W 2018 r. premier Mateusz Morawiecki ogłosił przed wyborami samorządowymi „piątkę Morawieckiego", w tym plan budowy nowych dróg lokalnych i obniżkę CIT dla małych firm. W 2019 r. PiS przekształciło wybory europejskie w I turę wyborów parlamentarnych „piątką Kaczyńskiego", z poszerzeniem 500+ na każde dziecko i zwolnieniem z podatku osób do 26. roku życia. PiS kalibrowało te obietnice tak, by najbardziej zmieniające życie – jak 500+ dla każdego dziecka – można było wykonać jeszcze przed kolejnymi wyborami, by pokazać wiarygodność. To od 2015 roku zmuszało też różne partie opozycyjne do reakcji. To stały motyw ostatnich sześciu lat. – Obiecać, wykonać, pokazać wiarygodność – to refren, który politycy PiS wskazują jako rdzeń swojego podejścia.
Czytaj więcej
Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz jest liderem rankingu nieufności. Największym zaufaniem ankietowanych cieszy się wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu.
W 2020 r. PiS zostało zmuszone do reakcji na najpoważniejszy kryzys – pandemię. Odpowiedzią był Polski Ład, którego kluczowe komponentny podpisał w środę prezydent Andrzej Duda.