Wybory w Niemczech: Są wyniki. Wygrało SPD

SPD uzyskało w niedzielnych wyborach do Bundestagu w Niemczech 25,7 proc. głosów. To wynik po podliczeniu głosów oddanych we wszystkich 299 okręgach wyborczych.

Publikacja: 27.09.2021 05:32

Olaf Scholz, kandydat SPD na kanclerza

Olaf Scholz, kandydat SPD na kanclerza

Foto: PAP/EPA

arb

SPD wyprzedziło CDU/CSU, które uzyskało 24,1 proc. głosów. Dla chadecji jest to najgorszy wynik w historii. W porównaniu z poprzednimi wyborami (z 2017 roku) CDU/CSU straciło 8,8 punktu procentowego poparcia.

Trzecie miejsce w wyborach zajęli Zieloni uzyskując 14,8 proc. głosów. Dla Zielonych jest to najlepszy wynik w historii.

Liberalna FDP zdobyła 11,5 proc. głosów.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Niemcy są inne, przynajmniej trochę inne

Zarówno Zieloni, jak i FDP zasygnalizowali już, że są gotowi rozmawiać o utworzeniu koalicji rządzącej z każdą z dwóch największych partii w niemieckim Bundestagu.

Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec zdobyła 10,3 proc. głosów.

Lewica (DieLinke) uzyskała 4,9 proc. głosów.

Po raz pierwszy od 1949 roku mandat w parlamencie uzyskała partia duńskiej mniejszości w Niemczech, Związek Wyborców Południowego Szlezwiku (SSW).

Lider SPD, Olaf Scholz liczy, że uda mu się stworzyć koalicję, w której wiodącą rolę odgrywać będzie SPD, przed świętami Bożego Narodzenia. Z kolei Armin Laschet, lider CDU podkreśla, że chadecja - mimo porażki wyborczej - jest w stanie również stworzyć większościowy rząd.

Zarówno SPD, jak i CDU/CSU, będą szukać porozumienia z Zielonymi i FDP.

Do czasu wyłonienia nowej większości kanclerzem Niemiec pozostawać będzie Angela Merkel.

Koalicja SPD z FDP i Zielonymi to tzw. koalicja świateł drogowych (kolorem SPD jest czerwony, FDP - żółty, a Zielonych - zielony).

Koalicja CDU/CSU z FDP i Zielonymi to tzw. Jamajka (kolorem CDU/CSU jest czarny - a nazwa koalicji nawiązuje do zielono-żółto-czarnej flagi Jamajki).

Sekretarz generalny SPD, Lars Klingbeil w rozmowie z ARD stwierdził, że jest pewien, iż nowym kanclerzem będzie Scholz ponieważ to SPD wygrało wybory.

Tymczasem FDP i Zieloni zapowiedzieli, że najpierw porozumieją się ze sobą przed przystąpieniem do negocjacji z SPD oraz CDU/CSU.

Gdyby Scholz stanął na czele rządu byłby czwartym politykiem SPD, który zostałby kanclerzem Niemiec po II wojnie światowej.

Polityka
Administracja Donalda Trumpa chce cofnąć zwolnienia pracowników ds. bezpieczeństwa jądrowego. Ale nie wie, jak się z nimi skontaktować
Polityka
Timothy Snyder: Elon Musk chce skolonizować Europę
Polityka
Marco Rubio rozmawiał z Siergiejem Ławrowem. „Możliwość potencjalnej współpracy”
Polityka
Dlaczego Zełenski nie podpisał z USA umowy ws. metali ziem rzadkich? Polityk zdradza
Polityka
Metale ziem rzadkich. Brak porozumienia między USA a Ukrainą. Nieoficjalnie: Zełenski nie podpisał