Samorządowcy i politycy opozycji z pięciu regionów w Polsce szykują się do kolejnej rundy sporu w sprawie tzw. uchwał anty-LGBT. Już w poniedziałek 27 września w trakcie sesji małopolskiego sejmiku może dojść do kolejnej debaty w tej sprawie. Kolejne sesje to najpewniej kwestia czasu w pozostałych województwach: świętokrzyskim, łódzkim, podkarpackim i lubelskim. Zastopowanie funduszy od wielu miesięcy zapowiada Komisja Europejska, która poinformowała, że już 14 lipca wszczęła postępowanie w tej sprawie. Na pierwszy ogień idą środki z funduszu REACT-EU, który jest przeznaczony na wsparcie gospodarcze w reakcji na pandemię koronawirusa. KE w ujawnionym na początku września liście do pięciu samorządów kwestionuje to, czy samorządy, w których przyjęto zapisy dotyczące ideologii LGBT (poza województwami to kwestia ok. setki gmin w Polsce), mogą przestrzegać horyzontalnej zasady niedyskryminacji. A to warunek wdrożenia europejskich funduszy.
Czytaj więcej
Tęczowe rodziny i pary tej samej płci powinny mieć taką samą swobodę przemieszczania się i prawo do łączenia rodzin jak inni, a Komisja Europejska powinna podjąć działania przeciwko Rumunii, Węgrom i Polsce w związku z naruszeniem wartości UE - głosi rezolucja podjęta we wtorek przez Parlament Europejski.
Klimat wokół deklaracji ulega jednak zmianie. W ubiegłym tygodniu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda wysłał do samorządowców w Polsce list, w którym podkreśla konieczność przestrzegania zasad horyzontalnych, które wynikają z przepisów UE. „Mając na uwadze powyższe, zwracam się do samorządów, których organy uchwałodawcze przyjęły tego typu dokumenty, o ich analizę i weryfikację, czy nie zawierają one zapisów, które niekiedy – nawet wbrew intencjom organów stanowiących – mogłyby potencjalnie stać się przedmiotem nadinterpretacji w tym zakresie" – to kluczowe zdanie w dokumencie.
W ostatnich dniach o kwestii uchwał w trakcie serii konferencji prasowych mówili politycy opozycji z wspomnianych pięciu regionów. W Małopolsce w drugiej połowie sierpnia doszło już do jednej próby całkowitego uchylenia uchwały – na wniosek Koalicji Obywatelskiej – ale wtedy PiS zdecydowało o utrzymaniu uchwały. Przed tamtą sesją sejmiku przeciwko uchyleniu wspomnianego dokumentu wypowiadał się między innymi abp Marek Jędraszewski. Również w sejmiku województwa lubelskiego uchwała anty-LGBT została podtrzymana w trakcie głosowania pod koniec sierpnia.
Teraz może być inaczej. Bo polityczna presja na samorządy jest już dużo większa. Pojawił się też wspomniany wcześniej sygnał ze strony Ministerstwa Funduszy.