Służba Ochrony Państwa ma gigantyczne problemy. Będą kolejne wypadki?

Brak instruktorów jazdy, elementarne błędy na drodze – Służba Ochrony Państwa ma gigantyczne kłopoty. Nie tylko wizerunkowe.

Aktualizacja: 02.11.2018 16:08 Publikacja: 01.11.2018 18:42

Funkcjonariusz, który spowodował kolizję, wioząc wicepremier, wcześniej zdobywał doświadczenie, rozw

Funkcjonariusz, który spowodował kolizję, wioząc wicepremier, wcześniej zdobywał doświadczenie, rozwożąc paczki

Foto: Reporter, Dominik Gajda

Występ gen. Tomasza Miłkowskiego, szefa Służby Ochrony Państwa, w „Faktach po faktach" TVN 24 miał być próbą obrony nowej, bo istniejącej od lutego tego roku formacji chroniącej najważniejsze osoby w państwie. Zamiast przekonujących argumentów, widzowie zobaczyli aroganckiego, pogubionego komendanta, który przekonywał, że kraksy na drodze zdarzają się wszystkim. – Tak się zdarza, bo tak ruch drogowy czasami wygląda – mówił szef SOP, bagatelizując kolejny incydent z udziałem pojazdów służby.

Częste kolizje na drogach

Jednak problem nie jest błahy, bo służba ochraniająca najważniejsze osoby w państwie zbyt często notuje wpadki na drogach.

„Od momentu powstania formacji (czyli od lutego 2018 r. – red.) doszło do 14 zdarzeń drogowych, spośród których 7 zostało spowodowanych przez osoby niebędące funkcjonariuszami tej służby" – podaje SOP w odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich.

Najnowsza to stłuczka w Imielinie na Śląsku, gdzie kierujący audi funkcjonariusz SOP nie wyhamował i uderzył w inne auto ochronne. W SOP miał niewielki staż.

Jak ustaliła „Rzeczpospolita" (podaliśmy to w środę na portalu rp.pl), funkcjonariusz, który spowodował tę kolizję, wcześniej zdobywał doświadczenie na drodze, rozwożąc paczki (rzeczniczka SOP do tych naszych ustaleń się nie odniosła). Ma on zaledwie 26 lat. Zanim wsiadł za kierownicę auta ochronnego wicepremier Beaty Szydło, był kierowcą jednego z wicekomendantów w SOP. – Z braku ludzi w ochronie w październiku kazali mu spróbować jeździć z VIP-em. Mówił, że „nie czuje się na siłach", ale utwierdzali go, że „da radę" – mówił nam nasz informator.

Anna Gdula-Bomba, rzeczniczka służby, w odpowiedzi dla „Rzeczpospolitej" broniła kierowcy winnego kolizji w Imielinie. – Przed rozpoczęciem pracy w grupie ochronnej przeszedł wszystkie niezbędne szkolenia (kurs podstawowy, rozszerzony i specjalistyczny) przewidziane w SOP dla kierowców pojazdów służbowych VIP-ów – twierdziła.

Z kolei szef SOP w mediach przekonywał: – Ma dwa lata służby, a wcześniej pięć lat był zawodowym kierowcą. Jeździł we flocie samochodowej, w prywatnej firmie – zapewniał komendant Miłkowski.

Tyle że zamiast obrony, pogrążył go. Dwuletni staż kierowcy w SOP wskazuje na to, że kierowca nie jest nawet funkcjonariuszem służby stałej (wchodzi się do niej bowiem po trzech latach). W BOR taka sytuacja, by w ochronie VIP jeździł funkcjonariusz ze służby przygotowawczej, byłaby nie do pomyślenia – twierdzą w rozmowie z „Rzeczpospolitą" byli oficerowie BOR.

Niepowodzenia SOP

SOP pytany w mediach, dlaczego wicepremier Beata Szydło jeździ nadal niczym premier, a więc dwoma samochodami, wypalił: „A dlaczego nie?". Zapewniał, że nie ma żadnych reguł, które by to określały (inni wicepremierowie rządu – Jarosław Gowin i Piotr Gliński – mają do dyspozycji auto z kierowcą).

W czasach BOR poprzednich rządów do wypadku samochodu z VIP-em na pokładzie doszło tylko raz – w lipcu 2007 r. ówczesny prokurator generalny Zbigniew Ziobro złamał rękę. Skąd obecne niepowodzenia SOP?

Z braku kadr. W tym roku ze służby odeszło 50 doświadczonych kierowców wyszkolonych jeszcze w czasach Biura Ochrony Rządu, a w ciągu dwóch miesięcy przed wakacjami – 200 osób. Nie pomogły premierowskie podwyżki pensji.

Marek Biernacki z PO, były minister spraw wewnętrznych (z lat 1999–2001 – w rządzie Jerzego Buzka) i były koordynator ds. służb specjalnych w rządzie PO–PSL, nie ma wątpliwości, że obecne wpadki kierowców SOP to efekt pozbycia się doświadczonych funkcjonariuszy ze służby zajmującej się ochroną VIP-ów.

– Przy reorganizacjach obecni rządzący pozbyli się świetnie wyszkolonych instruktorów, uznając, że byli z tzw. starej nomenklatury politycznej. Wyrzucono fachowców i teraz to się mści – podkreśla Biernacki.

Według danych MSWiA dziś średnia stażu funkcjonariusza to 13 lat (pracowników cywilnych aż 33). Nowy szef SOP, były policjant, ściąga do formacji właśnie policjantów, którzy nie znają się na ochronie osób.

Zdaniem ekspertów pokutuje także brak wiedzy i doświadczenia samego Miłkowskiego.

– Niestety, obawiam się, że przy obecnej polityce dotyczącej SOP kolejne wypadki i kolizje są nieuchronne. Dopiero kiedy ktoś zginie, to będzie wstrząs, i wtedy na rządzących przyjdzie refleksja. Wtedy odpowiedzialność polityczna spadnie na wszystkich, którzy tak łatwo rozbijali Biuro Ochrony Rządu – kwituje Biernacki.

Polityka
Jacek Kucharczyk: Trump to samiec alfa, a Stanowski zagraża Nawrockiemu
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Polityka
Podcast "Rzecz w tym": Stanowski przekona elektorat protestu
Polityka
Sondaż: Wiemy, ilu Polaków byłoby skłonnych poprzeć Krzysztofa Stanowskiego
Polityka
Nowy sondaż. Złe wiadomości dla Donalda Tuska, dobre dla PiS i Konfederacji
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Polityka
Donald Tusk w Parlamencie Europejskim: Europa musi być uzbrojona, jeśli ma przetrwać
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego