Od poniedziałku Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych drukuje nowe paszporty z motywem graficznym nawiązującym do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości. „Część motywów została wybrana w drodze internetowego głosowania – najwięcej głosów otrzymały: Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego (Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił), Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy" – czytamy na stronie MSWiA, które organizowało konkurs.
Nie ma takiego kopca
Problem w tym, że nie ma Kopca Niepodległości. – Jest to istotny błąd, który dawno powinien zostać sprostowany, o co prosiłem poprzedniego szefa resortu Mariusza Błaszczaka w liście otwartym z 13 września 2017 roku – wskazuje Jerzy Bukowski, który jest przewodniczącym Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
Potwierdza to Iwona Fischer z Archiwum Narodowego w Krakowie, najlepszy znawca historii budowy i odbudowy tego kopca. – Od pierwszych dokumentów, akta zarządu Parku, przez projekt uchwały rady miasta ani razu, i w archiwaliach i w przedwojennej prasie, nie pojawiło się określenie Kopiec Niepodległości. To po prostu kopiec Józefa Piłsudskiego, ale nie jego imienia, bo to nie patron szkoły. Kopiec sypano Piłsudskiemu i od początku nosił on jego imię – tłumaczy w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Iwona Fischer. Skąd wzięto więc słowo „niepodległości"?
Taką nazwę utrzymuje także miejskie zoo, któremu podlega kopiec. – Niestety, nie skontaktowano się z komitetem, by zapytać o to, czy to poprawna nazwa – wskazuje Fischer. Jak przyznaje, często w powojennych publikacjach na ,temat kopca podaje się mylną informację, iż od 1934 r. sypano Kopiec Niepodległości, a dopiero w 1935 r. po śmierci Marszałka przemianowano go na kopiec Józefa Piłsudskiego. – Używanie nazwy Kopiec Niepodległości niestety odnosi się do czasów komunistycznych. Ówczesna władza robiła wszystko, by nie pojawiło się nazwisko Piłsudski –podkreśla historyczka.
Wyjątkowa wartość
W Polsce jest ok. 300 kopców, jednak krakowski kopiec Józefa Piłsudskiego położony na wzgórzu Sowiniec w krakowskim Lesie Wolskim – największy w Polsce (ma 35 m wysokości) – ma dla Polaków wartość wyjątkową. Usypany został w latach 1934–37 dla uczczenia odzyskania przez Polskę niepodległości, w latach PRL, celowo popadał w ruinę. –Został odnowiony po 1980 roku. Kopiec Józefa Piłsudskiego jest równoważny swym znaczeniem Grobowi Nieznanego Żołnierza – podkreśla Jerzy Bukowski.