Czechy. Prezydent Zeman powątpiewa w winę rosyjskich agentów

Czeski lider nadal nie wierzy, że w wybuch w składzie amunicji we Vrběticach w 2014 roku były zamieszane rosyjskie służby specjalne.

Aktualizacja: 17.05.2021 22:15 Publikacja: 17.05.2021 18:51

Czechy. Prezydent Zeman powątpiewa w winę rosyjskich agentów

Foto: PAP/Abaca

– Mam zaufanie do czeskiej policji. Nie wierzę (czeskim) służbom specjalnym – powiedział szef państwa, podkreślając, że istnieje więcej wersji tego, co wydarzyło się we Vrběticach. Zaczął nawet sugerować, że magazyny wyleciały w powietrze, by ukryć zniknięcie części składowanej tam amunicji.

W dodatku powoływał się przy tym na zdanie minister sprawiedliwości. – Nie mam żadnych informacji, by policja zajmowała się jakąś inną wersją niż udział agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego – odpowiedziała zaskoczona minister Marie Benešová.

– Nie mogę wyjaśnić, dlaczego pan prezydent do tej pory upiera się, że istnieje więcej wersji (śledztwa) – mówił równie skonsternowany premier Andrej Babiš.

Jeszcze pod koniec kwietnia Zeman twierdził, że na równi z rosyjskim zamachem rozpatrywane jest niedbalstwo pracowników magazynu amunicji. Wypowiedź prezydenta wywołała burzę. W czeskim senacie rozpoczęto zbieranie opinii prawnych potrzebnych do usunięcia Zemana ze stanowiska szefa państwa. Przez ponad dwa tygodnie prezydent nie wypowiadał się na temat Vrbětic i w Pradze doszli do wniosku, że nie będzie więcej niepokoił opinii publicznej. Tymczasem Zeman nie chce ustąpić.

Jego wypowiedź zbiegła się w czasie z ogłoszeniem przez Rosję listy „nieprzyjaznych państw". Od początku roku trwała seria skandali dyplomatycznych: z państw Zachodu usuwano pracowników rosyjskich przedstawicielstw pod zarzutem szpiegostwa. W sumie obie strony uznały około 140 dyplomatów za persona non grata. Mszcząc się, Moskwa postanowiła też stworzyć spis krajów, których ambasadom nie wolno zatrudniać rosyjskich obywateli. Lista okazała się bardzo krótka, znalazły się na niej tylko dwa państwa: USA i Czechy.

– Z rosyjskiej strony to niemądre robić wrogów z niedawnych przyjaciół – stwierdził nawet prezydent Zeman. Szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell zapewnił, że jeśli lista nie zostanie anulowana, to doprowadzi to do konfliktu Rosji z całą Unią. „Całkowita solidarność z Republiką Czeską" – napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel. O tym, co dalej robić z Kremlem, będą rozmawiać szefowie unijnych państw pod koniec maja.

Unia stanęła w obronie Pragi, ale nie wypowiedziała ani słowa solidarności pod adresem USA, które również znalazły się na rosyjskiej liście. Ale Ameryka poradziła sobie bez europejskiej pomocy. Waszyngton poinformował, że jego przedstawicielstwa przestają wydawać amerykańskie wizy. Musiało to wywołać popłoch w rosyjskich elitach politycznych i biznesowych, które posiadają znaczną ilość nieruchomości zakupionych w Ameryce. Dwa dni po opublikowaniu listy pojawiło się rozporządzenie rządu zawieszające jej działanie w stosunku do USA.

– Zupełnie nie wiem, jakie zasady nas obowiązują, i oczekuję, że rosyjski rząd w końcu je wyjaśni – odpowiadał czeski ambasador w Moskwie Vítězslav Pivoňka, pytany, czy jego placówkę też obejmuje rosyjskie odroczenie.

Polityka
Ameryka straszy cłami. Latynosi: prawdziwy priorytet Donalda Trumpa
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Polityka
Sankcje wobec Rosji przedłużone. UE spiera się o rosyjskie aktywa
Polityka
Łukaszenko i jego przyjaciele. Kto zadzwonił z gratulacjami do Mińska?
Polityka
Lider CDU skorzysta z głosów AfD? Chodzi o granice Niemiec
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Polityka
Partia Finów idzie do wyborów, by usunąć ze szkół „perwersję”
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku