NATO – szukanie równowagi

Dwudniowe posiedzenie szefów dyplomacji NATO zakończyło się, tak jak się zaczęło, pod hasłem „odstraszania i dialogu”. Sentencję tę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg powtórzył i to parokrotnie na zamykającej posiedzenie konferencji prasowej. Przed nim wiele razy powtarzali je w ciągu ostatnich kilku dni inni wyżsi urzędnicy natowscy.

Aktualizacja: 20.05.2016 17:07 Publikacja: 20.05.2016 16:59

NATO – szukanie równowagi

Foto: PAP/EPA

Tego typu wypowiedzi obliczone były przede wszystkim na uspokojenie obaw krajów leżących na wschodniej flance, zaniepokojonej brakiem konkretów i warunkowością sojuszniczych obietnic. NATO zapowiada istotne wzmocnienie swych sił na wschodniej flance, ale jednocześnie nie chce sobie zamykać możliwości dialogu z Rosją, czemu służyła propozycja zwołania Rady NATO-Rosja jeszcze przed lipcowym szczytem w Warszawie.

Istnieje co prawda zgoda Sojuszników co do tego, że obecnie Rosja stała się krajem nieprzewidywalnym, ale co do ogólnego rankingu zagrożeń zgody brak. W polskiej ocenie, jak podkreślił to przebywający w Brukseli minister Waszczykowski, zagrożenia na Wschodzie mają charakter egzystencjalny, bowiem grożą wręcz destrukcją państw. Zagrożenia z Południa, takie jak niekontrolowany napływ uchodźców czy terroryzm są zagrożeniami społecznymi. Śródziemnomorscy członkowie Sojuszu twierdzą, że te ostatnie, akurat dla nich, też zagrażają podstawom ich funkcjonowania. 

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Polityka
Trump chce przejąć kontrolę nad Strefą Gazy. Reaguje świat arabski i muzułmański
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Polityka
Wysłannik Trumpa: Plany USA ws. Strefy Gazy mogą dać Palestyńczykom więcej nadziei
Polityka
Trump nie wygra z Meksykiem
Polityka
Konrad Kobielewski: Kanada powinna przyjąć strategię „Canada First”, stając się supermocarstwem energetycznym
Polityka
Ukraina udostępni surowce Stanom Zjednoczonym? Wołodymyr Zełenski odpowiada