Stankiewicz: Egzotyczna koalicja przeciw Platformie Obywatelskiej

Zarówno PiS, jak i Nowoczesna mają dziś interes w eksponowaniu odpowiedzialności Platformy za nieprawidłowości reprywatyzacyjne w stolicy.

Aktualizacja: 23.08.2016 19:38 Publikacja: 22.08.2016 19:47

Stankiewicz: Egzotyczna koalicja przeciw Platformie Obywatelskiej

Foto: Domena publiczna

Tego nie było jeszcze nigdy – politycy PiS i Nowoczesnej ręka w rękę atakują Platformę, jednym głosem mówiąc o patologiach przy reprywatyzacji kamienic i działek w stolicy. To wojna nie tylko o Warszawę – to wojna o pozycję polityczną na arenie ogólnopolskiej.

Na jesieni PiS chce dobić powstającą w sondażach Platformę zarzutami o patologie podczas jej rządów. Słabnąca Nowoczesna także potrzebuje antyplatformowego paliwa, bo bez tego jej szansa na zajęcie fotela największej partii opozycyjnej maleje z dnia na dzień.

Warszawa to cel idealny – jeden z ostatnich przyczółków władzy Platformy, w dodatku najbardziej eksponowany. Prezydent stolicy ma kompetencje, które powodują, że w niektórych obszarach może rywalizować z rządem oraz instytucjami centralnymi kontrolowanymi przez PiS.

Korzystając z tego, prezydent Warszawy i wiceszefowa Platformy Hanna Gronkiewicz-Waltz z dużą ochotą weszła w zwarcie z PiS. Po swojemu liczy demonstracje KOD, stosując metody drastycznie zwiększające ich liczebność. Gdy spór wokół Trybunału Konstytucyjnego był najgorętszy, pani prezydent zapraszała do Warszawy wiceszefa Komisji Europejskiej, którego zaprosić nie chciał rząd. Opierała się stawianiu smoleńskich pomników, a w czasie rocznicy powstania w getcie zarzuciła obecnej władzy, że toleruje nastroje ksenofobiczne.

Oczywiście Warszawa stała się solą w oku PiS dążącego do rozszerzenia swej i tak już potężnej władzy w kraju. Stąd trwające od jesieni minionego roku knowania, jak można pozbawić Gronkiewicz-Waltz władzy, w których najpoważniejszym wariantem było uczynienie ze stolicy odrębnego województwa z rządowym wojewodą na czele. Ruszyły też kontrole CBA w stołecznym ratuszu, dotyczące głównie reprywatyzacji działek i kamienic. W poniedziałkowym programie #RZECZoPOLITYCE zastępca koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik zarzucił kierownictwu CBA z czasów PO, że świadomie wstrzymywało kontrole w Warszawie. Zapowiedział też: – Państwo będzie odzyskiwało stołeczne nieruchomości przejęte w podejrzany sposób.

Prezydent Warszawy i liderów Platformy obciąża to, że mając od 2010 r. pełnię władzy w kraju i w mieście, przez lata nie ucywilizowali dzikiej reprywatyzacji. Dopiero pod koniec swych rządów w 2015 r. partia przyjęła odpowiednią ustawę, tyle że prezydent Bronisław Komorowski wysłał ją do Trybunału Konstytucyjnego. Dopiero po uznaniu jej za konstytucyjną, podpisał ją niedawno prezydent Andrzej Duda.

Nawet jeśli ustawa ukróci trwające przez dekadę eldorado handlarzy roszczeń, to polityczny problem dla Platformy i tak pozostanie. Toczy się w tej chwili kilka śledztw w sprawie zwrotu konkretnych nieruchomości, a Wąsik zapowiada rozszerzenie trwających kontroli CBA.

Każda z tych spraw może stanowić dla Platformy ogromne zagrożenie. Zapewne reprywatyzacja partii nie zatopi – brak jest sygnałów o związkach ważnych ludzi Platformy z handlarzami roszczeń – ale może jej bardzo poważnie zaszkodzić.

Polityka
Krzysztof Stanowski ogłosił start w wyborach. Ale prezydentem być nie chce
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Polityka
Sikorski skomentował zapowiedź Trumpa ws. masowych deportacji
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Tony Housh: „Trump nie chce przegrać z Putinem”
Polityka
Bosak: Ukraina dokona ustępstw terytorialnych na rzecz Rosji, to pewne
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Polityka
Jest reakcja Tuska na zapowiedzi Trumpa ws. masowych deportacji nielegalnych imigrantów
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego