19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 16.01.2017 05:24 Publikacja: 15.01.2017 17:55
Andrzej Duda
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik
Podpisanie budżetu przez prezydenta Andrzeja Dudę nie było niespodzianką. Wszak w połowie tygodnia Jarosław Kaczyński ogłosił, że nie powinno być żadnych wątpliwości co do legalności ustawy budżetowej i ma nadzieję, ze prezydent jak najszybciej ją podpisze. Wygląda więc na to, że głowa państwa spełniła życzenie lidera partii rządzącej.
Prezydent nie miał wielkiego wyboru. Budżet może albo podpisać, albo skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Sposób procedowania nad najważniejszą ustawą w państwie pozostawiał jednak sporo do życzenia, więc Duda, przymykając na to oko, okazał niezwykłą pobłażliwość wobec partii rządzącej. Czy ta decyzja wpływa na szanse Dudy w wyborach prezydenckich 2020 roku? Ktoś, kto chciałby dziś przewidywać wynik wyborów za przeszło trzy lata, sporo by zaryzykował. Dziś największą przewagą Dudy jest to, że nie ma żadnego kontrkandydata. Opozycja pozaparlamentarna – w postaci KOD – przeżywa potężny kryzys wiarygodności związany z aferą związaną z fakturami Mateusza Kijowskiego. Ryszard Petru również walczy o swój prestiż po tym, gdy wyjechał do Portugalii, a potem zakiwał się w wewnątrzopozycyjnych zagrywkach. Jak niepyszny na proteście sejmowym wyszedł też Grzegorz Schetyna, ponieważ zmuszony był przerwać swój protest. Na horyzoncie jest jeszcze Donald Tusk, ale polska polityka nie pamięta w ostatnich latach przypadku polityka, który wracałby z sukcesem do polityki krajowej – nie udało się to ani Lechowi Wałęsie, ani Aleksandrowi Kwaśniewskiemu. Duda jest więc dziś sam na placu boju z olbrzymią przewagą.
Donald Tusk i Wołodymir Zełenski naszkicowali w środę w Warszawie warunki, na jakich mogłaby się zakończyć wojna za naszą wschodnią granicą.
- Uznaję pomoc militarną, wojskową dla Ukrainy za rzecz ważną w kontekście strategicznym i geopolitycznym dla państwa polskiego - mówił na konferencji prasowej kandydat na prezydenta wspierany przez PiS Karol Nawrocki, prezes IPN.
- Ukraina niepodległa, suwerenna i sama decydująca o swoich losach, to nie tylko sprawiedliwość dziejowa, ale warunek bezpieczeństwa Polski i całej Europy - mówił na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim premier Donald Tusk.
Chodzi o przeprowadzenie procesów politycznych przeciwko partii politycznej, która jest dzisiaj w opozycji - mówił w czasie konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.
W rozmowie z Wprost.pl, Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji, poruszył temat języka nienawiści oraz roli polityków w zwalczaniu tego zjawiska w przestrzeni publicznej i internecie.
Donald Tusk i Wołodymir Zełenski naszkicowali w środę w Warszawie warunki, na jakich mogłaby się zakończyć wojna za naszą wschodnią granicą.
Stosunkom polsko-ukraińskim nie wystarczą deklaracje wielkich przełomów. Nie pomoże też wyzywanie od głupców lub zdrajców tych, co czują niedosyt w sprawie postawy Kijowa wobec ludobójstwa na Wołyniu.
„Nie możemy zgadywać, czego chce Donald Trump – musimy działać sami” – tak można podsumować wspólną konferencję Donalda Tuska i Wołodymyra Zełenskiego. W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Michał Płociński i Jędrzej Bielecki zastanawiają się, co oznaczają słowa premiera Polski o „gwarancjach NATO, których nikt nie odważy się złamać”.
Rozmawialiśmy o potencjalnych rozmowach pokojowych, o wstrzymaniu działań wojennych na froncie, w kontekście zabezpieczenia wtedy Ukrainy, (o tym) jakie mogą być działania podjęte przez NATO, aby to bezpieczeństwo umocnić - mówił po rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim prezydent Andrzej Duda.
Dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych osłabiły dolara i pomogły notowaniom złotego.
- Uznaję pomoc militarną, wojskową dla Ukrainy za rzecz ważną w kontekście strategicznym i geopolitycznym dla państwa polskiego - mówił na konferencji prasowej kandydat na prezydenta wspierany przez PiS Karol Nawrocki, prezes IPN.
Rynek kryptoaktywów doczekał się w końcu racjonalnych ram prawnych – podkreśla w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” dr Adrian Rycerski z Uniwersytetu SWPS.
Nowy gmach ambasady RP w Berlinie został ukończony. Jego uroczyste otwarcie nastąpi 17 stycznia 2025 roku. Monumentalny obiekt stoi przy reprezentacyjnej berlińskiej alei Unter den Linden.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas