Zwrot VAT za materiały budowlane także dla spadkobierców

Prawo uzyskania zwrotu części VAT za materiały budowlane przechodzi na spadkobiercę niezależnie od tego, czy wniosek został złożony przez spadkodawcę, czy przez spadkobiercę.

Publikacja: 26.11.2013 12:50

Zwrot VAT za materiały budowlane także dla spadkobierców

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak

Tak minister finansów odpowiedział na interpelację poselską nr 21227. Zdaniem posłanki Iwony Kozłowskiej urzędy skarbowe zajmują rozbieżne stanowiska w sprawie dziedziczenia zwrotu VAT za materiały budowlane. Niektóre twierdzą, że możliwość rozliczenia VAT za materiały budowlane to uprawnienie osobiste, z którego może skorzystać tylko ten podatnik, który je nabył, a więc nie podlega ono dziedziczeniu.

W odpowiedzi minister finansów zauważył, że przepisy ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym nie regulują kwestii związanych z następstwem prawnym spadkobierców osób fizycznych, które złożyły wniosek o zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym czy też były uprawnione do złożenia takiego wniosku. Jednak na mocy art. 7 ustawy w sprawach w niej nieuregulowanych stosuje się odpowiednio przepisy Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że do następstwa prawnego w sprawach o zwrot VAT za materiały, powinny mieć odpowiednie zastosowanie przepisy art. 97–105 Ordynacji podatkowej.

- Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 97 § 1 Ordynacji spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Przepis ten dotyczyć będzie także zwrotu dokonanego na podstawie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym – napisał minister.

Jego zdaniem nie można ograniczać uprawnienia spadkodawcy do otrzymania zwrotu VAT  w sytuacji, gdy wniosek o zwrot został złożony przez spadkobiercę.

- W przypadku, gdy spadkodawca nabył prawo do otrzymania zwrotu VAT, a złożenie wniosku o zwrot było jedynie realizacją istniejącego uprawnienia, prawo uzyskania zwrotu przechodzi na spadkobiercę niezależnie od tego, czy wniosek został złożony przez spadkodawcę, czy też uczyni to dopiero spadkobierca – uważa minister.

Zaznaczył, że samo złożenie wniosku o zwrot VAT nie powoduje powstania prawa do zwrotu. Jest niezbędne,  żeby zidentyfikować podmiot domagający się zwrotu i zweryfikować, czy spełnia on ustawowe warunki do przyznania zwrotu.

- Spadkobierca może otrzymać zwrot części wydatków poniesionych w związku z budownictwem mieszkaniowym po złożeniu deklaracji VZM-1 i dołączeniu faktur potwierdzających poniesienie tych wydatków przez spadkodawcę – stwierdził minister.

Przypomniał, że takie samo stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 listopada 2011 r. (sygn. akt I FSK 1370/10). Pisaliśmy o tym w artykule "Spadkobierca dostanie zwrot VAT za materiały na budowę".

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce