Złożenie CIT przez firmę? Coraz dłuższe i droższe

Polskie firmy mają tylko trzy miesiące na złożenie CIT-8. We Francji jest to pięć miesięcy, a w Niemczech – siedem, a gdy zeznanie przygotowuje doradca podatkowy termin wynosi aż 14 miesięcy.

Publikacja: 19.06.2024 07:14

Złożenie CIT przez firmę? Coraz dłuższe i droższe

Foto: Adobe Stock

Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez firmę doradczą PwC. A to zaledwie czubek góry lodowej. Dla polskich firm raportowanie podatkowe jest coraz bardziej skomplikowane, zmienne i kosztowne. Na tle innych państw mamy też rekordowo krótki termin na rozliczenie CIT z fiskusem.

Czytaj więcej

Ostatnie dni na zeznanie CIT-8 i zapłatę podatku za 2023 r.

CIT dla firm. Przepisy o CIT-8 coraz bardziej skomplikowane

Z opracowania wynika, że choć polskie przepisy dotyczące CIT stale pączkują, to termin na złożenie zeznania CIT-8 nie zmienił się od ponad 20 lat. Na uporanie się z tym niełatwym obowiązkiem firmy niezmiennie mają tylko trzy miesiące od zakończeniu roku podatkowego, za który się rozliczają. Tymczasem w Austrii podatnicy mają na to sześć miesięcy, a gdy ich rozliczenia sporządza doradca podatkowy – aż 15 miesięcy. Podobnie jest w Niemczech, gdzie na samodzielne rozliczenie CIT firma ma siedem miesięcy, a 14 miesięcy, gdy zleca to doradcy. Na Węgrzech termin na złożenie rocznego CIT wynosi pięć miesięcy, a w Wielkiej Brytanii – aż 12.

Poważną bolączką dla polskich firm jest też kolejność wywiązywania się z obowiązków podatkowych, w tym przede wszystkim to, że terminy na złożenie CIT-8 oraz odprowadzenie podatku są zbieżne z tym na przygotowanie sprawozdania finansowego. To spory problem zwłaszcza dla firm, które podlegają audytowaniu w zakresie ksiąg rachunkowych. U nich proces przygotowania sprawozdania finansowego jest bardziej skomplikowany i może się wydłużyć. A to często kończy się trudnościami z dotrzymaniem terminu. Konsekwencją tego jest zaś problem z samym wyliczeniem podatku i złożeniem zeznania CIT, bo jest to zależne od danych, które nie są zaudytowane, a zatem nieostateczne.

Efekt jest taki, że firma może być zmuszona do przeliczenia podatku należnego jeszcze raz po przygotowaniu sprawozdania finansowego, a potem do złożenia korekty zeznania, co może spowodować konieczność dopłaty daniny wraz z odsetkami.

CIT-8: dodatkowe utrudnienia przy składaniu zeznania CIT dla firm

Skomplikowane, bardzo zmienne i niejasne regulacje to tylko część problemów polskich przedsiębiorców. Utrudnienia wynikają też z czekania do ostatniej chwili z publikacją odpowiednich formularzy.

Sporym wyzwaniem dla podatników jest również dostosowanie się do cyfryzacji rozliczeń podatkowych i związanego z tym ograniczania możliwości przekazywania informacji skarbówce w formie papierowej. To wiąże się bowiem z dodatkowymi wydatkami, formalnościami i problemami. Chodzi np. o obowiązek uzyskania numeru PESEL przez obcokrajowców, którzy go nie posiadają. Cudzoziemcy posiadający zagraniczny podpis elektroniczny mają obowiązek uzyskania PESEL oraz nowego e-podpisu w Polsce (opartego na tym numerze).

Co mogłoby ułatwić życie polskiemu biznesowi? Zdaniem autorów raportu przede wszystkim państwo powinno lepiej wsłuchiwać się w jego potrzeby i korzystać z jego pomysłów poprzez konsultacje. Pomocne byłyby też praktyczne instrukcje i wytyczne wyjaśniające zasady wypełniania poszczególnych formularzy.

Czytaj więcej

CIT-8: jak klasyfikować źródła przychodów na nowych zasadach

Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez firmę doradczą PwC. A to zaledwie czubek góry lodowej. Dla polskich firm raportowanie podatkowe jest coraz bardziej skomplikowane, zmienne i kosztowne. Na tle innych państw mamy też rekordowo krótki termin na rozliczenie CIT z fiskusem.

CIT dla firm. Przepisy o CIT-8 coraz bardziej skomplikowane

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawnicy
Gdzie uczą najlepszych prawników w Polsce? Ranking wydziałów prawa 2024
Nauczyciele
Emerytura nauczycielska od 1 września 2024 r.
Nieruchomości
Zmiany w procedurze odrolnienia gruntów. Od kiedy?
Niepełnosprawni
Ubezwłasnowolnienie do likwidacji. Są projekty zmian w kodeksach
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
4 miliony na urodziny