Napiwek dla dziennikarza. Kto rozliczy PIT od tipa?

Rozliczenie podatkowe tipów, czyli napiwków dla dziennikarzy może zależeć od tego, czy taka gratyfikacja trafia bezpośrednio do twórcy, czy też w jej pobraniu i wypłacie pośredniczy wydawca. Tak wynika z dotychczasowych interpretacji fiskusa.

Publikacja: 29.09.2023 16:03

Napiwek dla dziennikarza. Kto rozliczy PIT od tipa?

Foto: Adobe Stock

Uruchomiony przez serwis naTemat "Napiwek dla dziennikarza" to - jak zapewniają jego twórcy - innowacyjny system umożliwiający finansowe wsparcie autorów konkretnych artykułów lub nagrań, które ukażą się w tym serwisie. Mechanizm jest prosty: wystarczą trzy kliknięcia, by dać wyrazić finansowe uznanie dla pracy danego dziennikarza. System wykorzystuje do tego aplikację Przelewy24 znaną z zakupów w internecie. Wpłaty nie będą wspierać całego serwisu, mają trafiać w ręce tych, których danych odbiorca zdecydował wesprzeć. "To symboliczna forma podziękowania i miły dodatek do dotychczasowej pensji." - czytamy w serwisie naTemat. Podkreślono, że projekt "Tip the journalist" został doceniony w międzynarodowym programie grantowym  Google.

Kibicujemy kolegom z serwisu naTemat i życzymy hojnych tipów. Przy okazji przypominamy, że od napiwków trzeba zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli tzw. PIT. 

Czytaj więcej

Fiskus chce podatku od pokazujących w sieci własne zabawy w łóżku

Kto płaci podatek od napiwku

Fiskus nie ma bowiem wątpliwości, że napiwek jest przychodem osoby, która go otrzymała, bez względu na  jego dobrowolny charakter.  Tak przynajmniej wskazywał w dotychczasowych interpretacjach podatkowych. Nie dotyczyły one wprawdzie dziennikarzy, ale można przypuszczać, że przez analogię skarbówka podtrzymałaby stanowisko w przypadku i tej grupy zawodowej. 

Nie ma też znaczenia, czy napiwek jest płacony gotówką czy też  kartą przez terminal jako doliczenie np. 10 proc.  do rachunku w restauracji.  Kwestia ta ma natomiast znaczenie przy rozliczaniu podatku. Napiwki mogą być  bowiem kwalifikowane jako przychód z tzw. innych źródeł albo przychód ze stosunku pracy.  

Jak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 września 2021 r. (0115-KDIT2.4011.462.2021. 1.MM), która dotyczyła tipów dla kelnerów, napiwek będzie przychodem z pracy w sytuacji, gdy  jego wartość  była doliczana do ogólnej płatności za usługi. Chodzi o sytuację, gdy klient wpłaca napiwek poprzez terminal razem z rachunkiem za kolację, a później kelner pobiera gotówkę w kasie.  

„Jeśli napiwek najpierw trafia do pracodawcy, a następnie wypłacany jest kelnerowi, to stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu łącznie z wynagrodzeniem" – czytamy w interpretacji. Oznacza to, że  pracodawca musi pobrać zaliczkę na podatek zgodnie z art. 31 ustawy o PIT, a także odprowadzić składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jako przychody z innych źródeł są traktowane napiwki  przekazywane bezpośrednio przez klienta do pracownika, bez udziału pracodawcy. Wtedy to osoba, która otrzymała napiwek ma obowiązek wykazać jego kwotę w rocznym zeznaniu podatkowym i  odprowadzić podatek do 30 kwietnia kolejnego roku. W tym przypadku napiwek nie podlega oskładkowaniu na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Nadzieja w sądzie

Oczywiście interpretacje podatkowe można zakwestionować na drodze sądowej. I czasami warto to zrobić. Przekonała się o tym spółka, która zaskarżyła interpretację w sprawie napiwków płatnych przez terminal i potem rozdzielanych między kelnerów. Fiskus uznał, że  jako płatnik powinna pobrać zaliczkę na podatek PIT od przekazanego kelnerom napiwku. Spółka zaś twierdziła, że jej pośrednictwo  w przekazywaniu napiwku od klienta do kelnera miało charakter wyłącznie techniczny. 

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił interpretację fiskusa (sygn. akt III SA/Wa 2987/22). W jego ocenie do źródeł przychodów ze stosunku pracy lub z umowy cywilnoprawnej, nie może być zaliczane każde świadczenie towarzyszące pracy. Również sama forma przekazania napiwku nie może stanowić o tym, czy jest on przychodem ze stosunku pracy, czy też nie. 

Prawo w Polsce
Ping-pong pomiędzy Domańskim a PKW. Czy sprawę pieniędzy dla PiS rozstrzygnie sąd?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?