Nabycie pałacu bez korzyści podatkowej. Remont wciąż ją daje

Zakup zabytku już nie da prawa do ulgi w PIT. Wciąż jednak nie będzie ona ograniczona kwotowo.

Publikacja: 15.04.2022 07:35

Przemyśl - Pałac Lubomirskich

Przemyśl - Pałac Lubomirskich

Foto: Adobe Stock

W przedstawionym przez Ministerstwo Finansów projekcie zmian w ustawie o PIT ograniczono stosowanie ulgi związanej z wydatkami dotyczącymi zabytków. Według uzasadnienia projektu zmiany mają zapobiec nadużywaniu tej ulgi. „Ze względu na uwarunkowania ulgi na zabytki jej rzeczywistymi adresatami są bardzo zamożni podatnicy. Biorąc to pod uwagę, uznano, że nie ma uzasadnienia do jej istnienia w obecnym zakresie” – napisano w uzasadnieniu projektu.

MF chce wykreślić z ulgi zakup zabytkowych budynków, a pozostawić tylko wpłaty na fundusz remontowy i koszty remontu jako takiego. Co więcej, wydatki na remont będą podlegały uldze tylko wtedy, gdy wojewódzki konserwator zabytków wyda zaświadczenie potwierdzające wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych.

Dodatkowym warunkiem zastosowania ulgi na remont jest pozostawanie właścicielem lub współwłaścicielem zabytkowego budynku w momencie ponoszenia wydatków remontowych. W projekcie pozostały też zapisane wcześniej w ustawie wymogi posiadania pozwolenia konserwatora zabytków albo zaleceń konserwatorskich dotyczących remontów.

Zdaniem doradcy podatkowego Jowity Pustuł przepisy w dotychczasowej formie stwarzają spore pole do nadużyć.

– Celem obniżenia dochodu możliwe jest kupowanie zabytków w dobrym stanie, przeprowadzanie fikcyjnych remontów i pozbywanie się nieruchomości z zyskiem. To łatwe, skoro do odliczenia wystarczy posiadanie faktury – zauważa ekspertka, pozytywnie oceniając pomysł zniesienia ulgi na zakup takich nieruchomości.

Nawet jednak po poprawkach ulga może być dziurawa.

– Aby zmniejszyć ryzyko nadużyć, warto stworzyć publicznie dostępny rejestr osób, które z takiej ulgi skorzystały, albo nieruchomości wyremontowanych dzięki uldze. Ulga wciąż pozostaje też bez ograniczeń kwotowych, co może w skrajnych przypadkach pozwolić na niepłacenie PIT, i to przez wiele lat – wylicza Jowita Pustuł.

Zmiana ta jest częścią większej noweli ustawy o PIT, która likwiduje niekorzystne skutki rozwiązań obowiązujących od 1 stycznia i zwanych do niedawna Polskim Ładem.

Etap legislacyjny: przed przyjęciem przez Radę Ministrów

Czytaj więcej

Polski Ład: dlaczego likwidacja "Pałacyk+" to bardzo zły pomysł
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?