Wspólne rozliczenie z małżonkiem to jedna z najpopularniejszych preferencji, które pozwalają znacznie zaoszczędzić na podatku. Korzyść jest tym większa, im większe są różnice w dochodach obojga podatników. Wspólne rozliczenie jest dostępne tylko dla osób płacących podatek według skali (stawek 17 i 32 proc.), zarówno uzyskujących dochody z pracy, umowy zlecenia czy o dzieło, jak i z działalności gospodarczej.
Zmiana na korzyść
W rozliczeniu za 2021 r. z ulgi skorzystają również osoby, które pobiorą się w trakcie tego roku. Zmieniony art. 6 ust. 2 ustawy o PIT zakłada, że małżonkowie muszą pozostawać w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy albo od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego – gdy związek małżeński został zawarty w trakcie roku podatkowego.
To oznacza, że osoby, które zawarły małżeństwo np. w sierpniu 2021 r., będą mogły złożyć wspólne zeznanie już za 2021 r. Nie muszą czekać do kolejnego roku, by skorzystać z preferencji.
Zainteresowani skorzystają z ulgi na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym. W praktyce chodzi o zaznaczenie, tak jak dotychczas, odpowiedniego pola w deklaracji. Będą opodatkowani od sumy swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z nich, kwot pomniejszających dochód. Podatek będzie określany w podwójnej wysokości PIT obliczonego od połowy łącznych dochodów.
Ustawa przyznaje też prawo do wspólnego opodatkowania za rok, w którym został zawarty związek małżeński również w przypadku śmierci jednego z małżonków w roku zawarcia związku lub w roku następnym przed złożeniem zeznania.