Od domku letniskowego podatek płacimy według wyższej stawki

O zaliczeniu budynku letniskowego do kategorii budynków mieszkalnych decyduje kryterium zaspokajania podstawowych potrzeb mieszkaniowych właściciela i osób mu bliskich

Aktualizacja: 21.04.2009 07:18 Publikacja: 21.04.2009 07:10

Od domku letniskowego podatek płacimy według wyższej stawki

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

[b]Tak wynika z wyroku NSA z 24 lutego 2009 r., II FSK 1027/07[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Wójt gminy ustalił podatnikom wymiar podatku od nieruchomości. Za podstawę opodatkowania przyjął budynek letniskowy. Z dokumentacji wynikało, że skarżący ubiegali się o wydanie pozwolenia na budowę domu letniskowego i dlatego do naliczenia podatku przyjęta została taka jego stawka.

Od decyzji tej podatnicy odwołali się do samorządowego kolegium odwoławczego. Kolegium utrzymało jednak decyzję w mocy. Jego zdaniem „budynek letniskowy” będzie się mieścił w pojęciu „budynku mieszkalnego”, tylko gdy będzie użytkowany faktycznie przez właściciela, służąc zaspokojeniu podstawowych potrzeb mieszkaniowych. Tymczasem w tej sprawie z materiału dowodowego wynika, że skarżący nadal posiadają mieszkanie własnościowe, w którym spędzają większą część roku.

W tej sytuacji podatnicy wnieśli skargę do WSA. Ponieważ nie przyniosła ona efektów, sprawa trafiła do NSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd jednak nie uwzględnił skargi kasacyjnej. Zgodził się z ustaleniami WSA, który stwierdził, że definicja budynku z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie miała decydującego znaczenia dla rozróżnienia budynków na „mieszkalne” i „pozostałe”. Zgodnie z tą definicją budynkiem na potrzeby ustawy jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych.

Do tego rodzaju obiektów budowlanych mają zastosowanie stawki podatkowe określone w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a – e/ [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182297]ustawy o podatkach i opłatach lokalnych[/link]. Każdy z tych obiektów budowlanych, aby móc zostać zakwalifikowany do jednej z kategorii ujętej w tym przepisie, musi być przede wszystkim budynkiem.

Te same kryteria mają zatem zastosowanie do budynków mieszkalnych oraz pozostałych niemieszczących się w tej kategorii.

Skoro budynek letniskowy w tym wypadku nie mógł być zaliczony do kategorii budynków mieszkalnych, co do jego opodatkowania podatkiem od nieruchomości miała zastosowanie stawka podatkowa przewidziana w odniesieniu do kategorii budynków pozostałych.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy