Ekologiczne pieluchy? Zapłacisz wyższy VAT

Rodzice, którzy kupują wielorazowe pieluchy, po zmianach przepisów płacą 23 proc. VAT. Podczas gdy na jednorazówki obowiązuje 8-proc. stawka

Aktualizacja: 24.01.2012 20:41 Publikacja: 24.01.2012 20:41

Ekologiczne pieluchy? Zapłacisz wyższy VAT

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Jak z materiału, to dodatek odzieżowy - uznało Ministerstwo Finansów i zakwalifikowało pieluszki wielorazowe do tej kategorii artykułów. W efekcie od 1 stycznia przy kasie zamiast 8 proc. VAT trzeba zapłacić 23.

- Czy pieluchę nosi się na głowie, że została dodatkiem odzieżowym? - pytają rodzice, którzy zdecydowali, że ich dzieci będą używać pieluch wielorazowych. Te są u nas coraz popularniejsze. To już nie tylko zwykła tetra znana sprzed lat, ale specjalnie szyte i zapinane pieluszki z nieprzepuszczalnych materiałów. Wielu rodziców używa ich, bo dzieci są uczulone na jednorazowe.

- To totalna niesprawiedliwość. Dlaczego VAT na jednorazówki jest niższy niż ten na pieluchy wielorazowe? Zastosowanie jest przecież to samo - pyta "Rz" Iwona KropMachalica, warszawska mama.

Zmiany mają związek z podniesieniem stawki VAT na produkty dla dzieci, która obowiązuje od 1 stycznia. Wzrosła stawka na dziecięce ubranka i buciki. Wcześniej te produkty obowiązywał obniżony VAT. Teraz zamiast 8 trzeba zapłacić 23 proc. W ustawie przy wyliczeniu produktów, które można kupować po niższej cenie, wymieniono tylko pieluszki z papieru.

- Na początku roku był chaos w sklepach. Rodzice liczyli, że skoro nie wzrósł VAT na pieluszki, to na te wielorazowe też - mówi "Rz" jeden z dystrybutorów pieluch.

- Na zakupach zrobionych jeszcze przed 31 grudnia zaoszczędziłam po 10 zł na sztuce - zdradza KropMachalica.

- To nieprzemyślana decyzja albo zwykła pomyłka. Może urzędnicy nie wiedzieli, że jest taki produkt - zastanawia się Magdalena Kalinowska, która w ramach społecznej kampanii "Zdrowa pupa" przekonuje rodziców do korzystania z wielorazowych pieluch.

Na przykład w Wielkiej Brytanii gminy i dzielnice zachęcają rodziców do używania wielorazówek, bo zmniejsza to ilość śmieci na wysypiskach, a tym samym przynosi realne oszczędności. - Noworodki dostają w prezencie od gmin specjalny pakiet wielorazowych pieluszek. U nas podnosi się VAT, mimo że w UE kładzie się przecież bardzo duży nacisk na ekologię - dziwi się Kalinowska.

- Docierają do nas skargi rodziców - mówi "Rz" Patrycja Dołowy z Fundacji MaMa. - Taka sytuacja to efekt braku konsultacji społecznych przy przygotowywaniu nowych przepisów - uważa.

Dlaczego urzędnicy zdecydowali, że 8 proc. VAT zapłacimy tylko przy zakupie jednorazowych pieluch? Nie wiadomo. Ministerstwo Finansów nie odpowiedziało na pytania w tej sprawie. "Rz" dowiedziała się jednak nieoficjalnie, że urzędnicy zastanawiają się, co ze sprawą zrobić.

Kalinowska zapowiada, że będzie wysyłać do ministerstwa listy, by zwrócić uwagę na problem rodziców. - Szacuję, że z takich pieluch korzysta jakieś 5 proc. rodziców, ale zainteresowanie wciąż rośnie - mówi "Rz".

Na Facebooku powstał też specjalny profil "Nie dla 23 proc. VAT na pieluszki wielorazowe".

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie