PIT z małżonkiem: kiedy wspólne roczne rozliczenie podatku jest korzystne

Wspólne zeznanie roczne z małżonkiem może dać oszczędności podatkowe. Kiedy jest możliwe? – oto kilka odpowiedzi na pytania czytelników.

Aktualizacja: 19.02.2012 08:00 Publikacja: 14.02.2012 07:30

Wspólne zeznanie może podpisać jeden małżonek, ale musi być do tego upoważniony przez drugiego

Wspólne zeznanie może podpisać jeden małżonek, ale musi być do tego upoważniony przez drugiego

Foto: Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski

Przerwa w pracy nie przeszkadza

Jestem zatrudniona na etacie. Czy mogę się rozliczyć wspólnie z mężem, jeśli nie miał on żadnych przychodów (był przez cały rok bezrobotny bez prawa do zasiłku)?

TAK

Brak przychodów u jednego z małżonków absolutnie nie wyklucza prawa do wspólnego rozliczenia. Przy wypełnianiu zeznania rocznego (formularz PIT-37, w którym wykazujemy dochody z pracy) trzeba pamiętać o zaznaczeniu odpowiedniego kwadratu (nr 2) w rubryce „Wybór sposobu opodatkowania". Potem podstawę obliczenia podatku (poz. 104) trzeba podzielić przez dwa. Obliczamy podatek według skali i mnożymy go przez dwa (poz. 105). Na koniec małżonkowie podpisują się (część K formularza), przy czym możliwe jest również złożenie zeznania tylko z podpisem jednego z nich.  Podpisanie deklaracji rocznej przez jednego z małżonków jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia, że został do tego upoważniony.

Wspólnie etat i działalność

Od kilku lat rozliczam się wspólnie z żoną. Oboje jesteśmy zatrudnieni na etacie. W zeszłym roku żona równolegle z pracą etatową rozpoczęła działalność gospodarczą. Czy możemy się ponownie rozliczyć wspólnie?

TAK

Można się rozliczyć razem z małżonkiem, który prowadzi działalność gospodarczą. Od tej zasady są jednak wyjątki. Wspólne rozliczenie nie będzie możliwe, jeśli małżonek przedsiębiorca płaci podatek liniowy, rozlicza się ryczałtem albo kartą podatkową. Wtedy mąż i żona muszą złożyć osobne zeznania.

Warto też wspomnieć, że wspólnego rozliczenia nie wyklucza opodatkowanie ryczałtem przychodów z najmu.

Strata nie od razu do odliczenia

Czy strata wynikająca z działalności gospodarczej może obniżyć dochód z pracy etatowej żony, a przy wspólnym rozliczeniu nasz łączny dochód?

NIE

Stratę wolno odliczyć tylko od dochodów z tego samego źródła. Tak więc zysków ze stosunku pracy nie można pomniejszyć o stratę z działalności. Żona powinna natomiast wykazać stratę w zeznaniu rocznym i będzie ją mogła wykorzystać w następnych latach – jeśli osiągnie dochód z firmy. Może ją odliczać przez pięć lat (w jednym roku maksymalnie połowę).

Przerwa w pracy nie przeszkadza

Jestem zatrudniona na etacie. Czy mogę się rozliczyć wspólnie z mężem, jeśli nie miał on żadnych przychodów (był przez cały rok bezrobotny bez prawa do zasiłku)?

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce