Aktualizacja: 06.12.2018 20:14 Publikacja: 07.12.2018 17:00
Foto: materiały prasowe
Opisuje nie tylko to, co działo się w Polsce, ale także wokół Polski. Poznajemy więc ludzi z II Oddziału Sztabu Generalnego, ale także z Abwehry, MI6, Deuxi?me Bureau oraz NKWD i GRU. To pozwala ujrzeć historię wywiadu II RP w szerszym kontekście i zrozumieć, że dzieje Europy – także tajne – to system naczyń połączonych.
Co więcej, Śledziński nie ograniczył się do przygód szpiegów, ale wplótł w swą opowieść także dyplomatów, polityków i bywalców salonów. Spotykamy więc nie tylko asów wywiadu, jak Jan Henryk Żychoń, Gustave Bertrand, Oskar Reile, Jerzy Sosnowski, Asché, polskich matematyków zmagających się z Enigmą, ale także Józefa Becka czy Chamberlaina, Hitlera, Mussoliniego i Stalina. Książka dobrze pokazuje wpływ tajnych operacji na wielką politykę i odwrotnie. Widać to przy historii niszczenia państwa czechosłowackiego czy konfliktu wokół Gdańska, a przede wszystkim, gdy Śledziński tłumaczy politykę Warszawy. II Rzeczpospolita nie była państwem bogatym ani silnym, ale jak pokazuje „W tajnej służbie", nasz wywiad nie ustępował innym. Tam, gdzie brak było środków, pomagała pomysłowość. Sukcesy choćby Ekspozytury nr 3 do dziś napawają dumą. Jednocześnie II Oddział nie był niestety wolny od wewnętrznych intryg i wojen podjazdowych.
Czy na odludziu, w samotności łatwiej uchronić się przed upadkiem – pytają twórcy „The Outrun”.
Nowa gra z uniwersum „Gwiezdnych wojen” to świetne wprowadzenie w świat karcianek!
Jedenaście osób opowiada o swoim uzależnieniu od alkoholu.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Wiele osób kojarzy „Greka Zorbę” z tańcem. Tymczasem historia jest czymś więcej, opowiada o przyjaźni, o odnajdywaniu radości w trudnych momentach. Ten filmowy klasyk zawsze robi na mnie wielkie wrażenie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Martin Pollack (1944-2025), austriacki pisarz, reporter - syn esesmana, ujawniający w swoich książkach niewygodne rozdziały historii austriackich rodaków zmarł w Wiedniu po długiej walce z nowotworem. Był przewodniczącym wrocławskiej Nagrody Angelusa.
Jedenaście osób opowiada o swoim uzależnieniu od alkoholu.
Wiele osób kojarzy „Greka Zorbę” z tańcem. Tymczasem historia jest czymś więcej, opowiada o przyjaźni, o odnajdywaniu radości w trudnych momentach. Ten filmowy klasyk zawsze robi na mnie wielkie wrażenie.
Znajdzie się kilka bardzo dobrych powodów, dla których warto czytać nową powieść Anny Kańtoch „Czeluść” razem z jej wznowionym horrorem sprzed 12 lat – „Czarnem”.
Jedną z oznak umocnienia władzy króla i tym samym upadku instytucji oligarchicznych i demokratycznych Aszur było pojawienie się asyryjskiego dworu królewskiego z zupełnie nową kadrą urzędniczą, której głównym zadaniem było służenie potrzebom władcy.
Gdy w marcu 2011 roku rozpoczęły się pierwsze protesty w Syrii, Baszszar Al-Asad wydawał się szczerze wierzyć, że problemy stojące przed sąsiadami w regionie jego samego nie dotkną. To poczucie samozadowolenia wynikało z poprawy pozycji reżimu w Damaszku na arenie międzynarodowej, jaką odczuwano po objęciu urzędu prezydenta USA przez Baracka Obamę.
A myślę sobie czasem, że jeszcze mógłbym napisać kilka opowiadań, których kiedyś nie napisałem. W zeszycie mam szkic powieści – drugiej części „Domu pod Lutnią”. W ostatnich latach nie potrafiłem się zmobilizować, aby to napisać. Teraz żałuję, bo obecnie podjęcie takiego wyzwania przekracza moje możliwości.
Co łączy łotewską laborantkę w ośrodku badawczym pod Moskwą, partyzantki z Petersburga tańczące queer tango na przekór wielkiej Rosji oraz słoweńskie wcielenie Marii Janion romansującej z młodszą o kilkadziesiąt lat kobietą? Odpowiedź przynosi „Trojka” Izabeli Morskiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas