Aktualizacja: 09.01.2019 23:52 Publikacja: 11.01.2019 19:00
Sobór Chalcedoński
Foto: Wasilij Surikow via Wikipedia
Nie może nas dziwić, że wielkim szokiem dla chrześcijan pierwszych pokoleń było odkrywanie, że co prawda jest jeden Bóg, ale i Bóg Ojciec jest Bogiem, i Syn Boży jest Bogiem, i Duch Święty jest Bogiem. Na pierwszy rzut oka wydawało się to sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, więc na różne sposoby próbowano jakoś to sobie wytłumaczyć.
Zauważmy na początek, że w Nowym Testamencie nie pojawia się pojęcie Trójcy Świętej. Jest mowa o Ojcu, o Synu i o Duchu, w tak różnych kontekstach, że trudno było z tego utworzyć jakąś teorię. Trzeba było kilkuset lat życia wiarą, by nauczyć się mówić o tej Bożej tajemnicy w sposób niesprzeczny.
W dzisiejszym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” porozmawiamy nie tylko o tym, jak Donald Trump zmieni Europę, lecz także, jakie konsekwencje dla naszego kontynentu przyniesie, coraz bardziej widoczny, polityczny „zwrot w prawo”. Kontekst dla naszej rozmowy będą stanowiły teksty z najnowszego numeru „Plusa Minusa”.
Japoński reżyser Takeshi Kitano obala samurajski mit, ale czyni to bez polotu i finezji.
W „Szabli” Serbowie rozliczają się ze swoją przeszłością. Wracamy do marca 2003 r., kiedy to został zastrzelony premier Zoran Dindić, a za jego zabójstwem stali ludzie służb.
Trzeci z kolei omnibus z twórczością Arkadija i Borysa Strugackich – „Miasto skazane” – grupuje ich powieści wydane, gdy powiewy pieriestrojki poluzowały gorsety cenzorskie.
„Sniper Elite: Resistance” to doskonała okazja, by nauczyć się skradać.
Gdy chrześcijanie przestają być głosem sprzeciwu, stają się solą, która traci smak. Świat bardzo ich głosu potrzebuje.
Papież Franciszek w piątek i niedzielę przyjmuje zaplanowane audiencje w swojej rezydencji Casa San Marta w związku z chorobą - poinformował Watykan.
Papież Franciszek, który w ostatnich tygodniach mierzył się z problemami zdrowotnymi, podczas audiencji generalnej przyznał, że znów nie czuje się najlepiej. W związku z trudnościami z mówieniem poprosił swojego asystenta o odczytanie przygotowanego przez niego przesłania.
Z planów likwidacji Funduszu Kościelnego wciąż niewiele wyszło, jednak rządzący zdecydowali się go lekko uszczuplić. Beneficjentami będą mniejszości narodowe i etniczne.
Cały czas uważam, że jest to człowiek bezwzględny. To jego wczorajsze zachowanie na spotkaniu w Ciechanowie też go demaskuje. Pokazuje pewne jego cechy osobowości - stwierdził prof. Antoni Dudek, odnosząc się do reakcji Karola Nawrockiego na słowa księdza Jana Jóźwiaka, które padły podczas spotkania z wyborcami w Ciechanowie.
Sposobem na rozwiązanie konfliktu między MEN a Kościołem powinna być reforma nauczania religii. W szkole byłaby to wiedza o religii, w parafii katecheza, czyli duchowe formowanie młodego człowieka – uważa ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk, wykładowca UKSW.
Jak zapowiedział papież Franciszek, Kościół katolicki gotowy jest zaakceptować wspólną dla wszystkich chrześcijan datę obchodów Wielkanocy.
Spółka, której tylko pośrednim jedynym udziałowcem są kościelne osoby prawne, nie ma prawa do zwolnienia w CIT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas