Gen. Ben Hodges: Mam zaufanie do polskich dowódców

Nie chcemy wyzwalać państw bałtyckich. Chcemy pokazać Kremlowi, że jesteśmy w stanie dotrzeć do nich, zanim Rosjanie rozpoczną atak. By nie pomyśleli, że ujdzie im to na sucho. Dlatego dla NATO tak ważna jest zdolność szybkiego przerzucania wojsk - mówi gen. Ben Hodges, były dowódca sił lądowych USA w Europie.

Aktualizacja: 19.04.2020 14:54 Publikacja: 17.04.2020 00:01

Ćwiczenia Saber Strike 2017. Gen. Ben Hodges w Orzyszu z żołnierzami batalionowej grupy bojowej NATO

Ćwiczenia Saber Strike 2017. Gen. Ben Hodges w Orzyszu z żołnierzami batalionowej grupy bojowej NATO, która miała być przerzucona na południe Litwy

Foto: Reporter, Marek Maliszewski

Plus Minus: Załóżmy, że Rosja atakuje Litwę, Łotwę albo Estonię. Ile czasu zajmie Kremlowi zajęcie któregoś z tych państw?

Myślę, że to nie będzie łatwe, biorąc pod uwagę to, jak kraje bałtyckie i Polska wzmocniły swoje zdolności obronne. Mam na myśli siły terytorialne, zacieśnienie współpracy oraz obecność grup bojowych NATO. Oczywiście te kraje nie wytrzymają w nieskończoność bez wsparcia. Ale to, że np. Polska i Litwa współpracują ze sobą o wiele ściślej niż w przeszłości, daje mi pewność, że Rosja nie zajmie państw bałtyckich, jak kiedyś zakładano, w mniej niż 60 godzin. Bardzo ważne jest także, by wspierać Białoruś, żeby mieć pewność, iż na jej terytorium nie będą stacjonowały rosyjskie siły. Krytyczne znaczenie ma również utrzymywanie grup batalionowych w stanie podwyższonej gotowości oraz wymiana informacji wywiadowczych. Dzięki temu będziemy w stanie szybko wykryć, że dzieje się coś niepokojącego. I nie mówię tu o kolumnie czołgów wyjeżdżających zza wzgórza. Chodzi mi o wszystkie aspekty tzw. wojny hybrydowej.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
Artysta wśród kwitnących żonkili
Plus Minus
Dziady pisane krwią
Plus Minus
„Dla dobra dziecka. Szwedzki socjal i polscy rodzice”: Skandynawskie historie rodzinne
Plus Minus
„PGA Tour 2K25”: Trafić do dołka, nie wychodząc z domu
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Plus Minus
„Niespokojne pokolenie”: Dzieciństwo z telefonem