O polskości wirtualnie

Rzadko zdarza się, by w jednym miejscu zgromadzono tyle dzieł najwybitniejszych polskich malarzy. Matejko, Wyspiański, Mehoffer, Boznańska – to tylko niektóre nazwiska artystów, których obrazy zebrano na wystawie „Polska. Siła obrazu" zorganizowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie. I choć wyjątkowa sytuacja zmusiła instytucję do przeniesienia ekspozycji do internetu, to efekt jest niesamowity.

Publikacja: 13.11.2020 18:00

O polskości wirtualnie

Foto: materiały prasowe

Wirtualną wystawę rozpoczyna słynny obraz Jana Matejki „Upadek Polski", choć właściwie dzieło bardziej znane jest po prostu jako „Rejtan". Ten alegoryczny protest posła nowogródzkiego przeciwko pierwszemu rozbiorowi Polski wyznacza główny motyw całej wystawy. Każde kolejne dzieło na swój wyjątkowy sposób nawiązuje bowiem do tematu kształtowania się polskiej tożsamości w czasie zaborów. Malarstwo, podobnie jak literatura romantyczna oraz ta pisana ku pokrzepieniu serc, odegrało istotną rolę w przetrwaniu polskiej kultury i formowaniu się zbiorowej pamięci do czasu odzyskania niepodległości.

Pozostało 92% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Dlaczego broń jądrowa nie zostanie użyta
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich