Nadav Eyal. Rewolta czyli dlaczego Europa wymrze

Zamożne kraje czeka nieuchronny spadek liczby urodzeń, potrzebują więc imigrantów do utrzymania wzrostu gospodarczego. Z kolei rosnąca liczba imigrantów podsyca lęki i poczucie zagrożenia wśród wyborców,co skłania ich do popierania partii nacjonalistyczno-ksenofobicznych.

Publikacja: 18.06.2021 18:00

Jedynym kontynentem z bardzo wysokim przyrostem naturalnym pozostanie Afryka. Na zdjęciu: dziewczyny

Jedynym kontynentem z bardzo wysokim przyrostem naturalnym pozostanie Afryka. Na zdjęciu: dziewczyny grające w skakankę w Kiberze, slumsach kenijskiego Nairobi

Foto: EAST NEWS

Światowy współczynnik dzietności spadł o połowę od lat pięćdziesiątych i spada nadal. Wiele krajów na świecie doświadcza gwałtownego spadku przyrostu naturalnego: nie rodzi się dość dzieci, by utrzymać obecną liczebność populacji. Ograniczenia ekonomiczne i zmiana stylu życia to niejedyne powody, dla których rodzi się mniej dzieci – są również przyczyny fizjologiczne. Według prognoz światowa populacja będzie powiększać się do około 2100 roku, a potem, po raz pierwszy we współczesnej historii, liczba ludności w Europie, Azji i Ameryce Południowej zacznie maleć, najpierw powoli, później, przed końcem stulecia, coraz szybciej. Jedynym kontynentem z bardzo wysokim przyrostem naturalnym pozostanie Afryka. To zjawisko oraz wydłużenie się życia ludzkiego sprawią, że pod koniec obecnego stulecia globalna mediana ludzkiego wieku wzrośnie do czterdziestu dwóch lat. W roku 1950 były to dwadzieścia cztery lata.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Ostatnia lekcja”: Przyszłość teatru i złowrogi profesor
Plus Minus
„Suknia i sztalugi”: Sztuka kobiet w wiekach mężczyzn
Plus Minus
„Trakty i kontrakty”: Za garść bursztynów
Plus Minus
„Dzikie pomysły natury. Jak przyroda inspiruje świat nauki”: Nauka od natury
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Plus Minus
„Cassandra”: Opiekuńcza tyrania