Ślimak szedł szybciej. Sportowcy na froncie walki z rasizmem

Amerykańscy sportowcy od kilkudziesięciu lat nie boją się zabierać głosu w walce z rasizmem. Kiedyś odwaga mogła kosztować karierę, ale i dziś niektórzy płacą wysoką cenę.

Publikacja: 05.06.2020 10:00

Salut praw człowieka, czyli najsłynniejsze pięści w dziejach olimpizmu – Tommie Smith i John Carlos

Salut praw człowieka, czyli najsłynniejsze pięści w dziejach olimpizmu – Tommie Smith i John Carlos na igrzyskach w Meksyku w 1968 roku

Foto: ASSOCIATED PRESS/ EAST NEWS

Tragiczna śmierć George'a Floyda, którego podczas interwencji brutalnie dusił policjant Derek Chauvin, wywołała reakcję największych gwiazdorów. Oświadczenie wydał stroniący przez lata od politycznych deklaracji Michael Jordan, kibiców wpisami w mediach społecznościowych od kilku dni bombarduje LeBron James, Serena Williams udostępniła w sieci film czarnoskórej dziewczynki wypowiadającej się przeciwko rasizmowi, a Lewis Hamilton skrytykował za milczenie całe środowisko Formuły 1. Siła tego wspólnego głosu jest ważna, bo duża część Ameryki przez lata była głucha na antyrasistowskie apele i demonstracje nawet największych gwiazd.

Pozostało 97% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: AI Act. Jak przygotować się na zmiany?
Plus Minus
„Jak będziemy żyli na Czerwonej Planecie. Nowy świat na Marsie”: Mars równa się wolność
Plus Minus
„Abalone Go”: Kulki w wersji sumo
Plus Minus
„Krople”: Fabuła ograniczona do minimum
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Viva Tu”: Pogoda w czterech językach