Warszawskie Pompeje

Na pierwszy rzut oka śladów po 700-letniej historii warszawskiej Woli praktycznie nie ma. O czasach sprzed II wojny światowej przypominają już tylko nieliczne budynki, które na dodatek od lat niszczeją. To np. warszawskie Koloseum, czyli XIX-wieczne zbiorniki gazu, cudem ocalałe z Powstania Warszawskiego, czy wciśnięte między szklane wieżowce kamienice z dyktami zamiast okien. To także kilka odrestaurowanych kościołów i pałacyków, Powązki, gdzie wśród starych drzew znajdują się groby wybitnych Polaków, a także pozostałości wielkich zakładów przemysłowych, które jeszcze 100 lat temu dominowały w krajobrazie tej części stolicy.

Publikacja: 07.08.2020 18:00

Warszawskie Pompeje

Foto: materiały prasowe

O każde z tych miejsc upominają się autorzy albumu „Warszawska Wola: co było, co jest, co pozostanie...". Publikacja zawiera kilkaset fotografii, rysunków, map i reprodukcji, dzięki którym możemy prześledzić historię miejsca, które od wieków odgrywało istotną rolę w dziejach. To przecież na wolskich polach wybrano dziesięciu królów w czasie wolnych elekcji (dziś to wydarzenie upamiętnia nazwa ulicy Elekcyjnej). W tym samym miejscu walczyli Tadeusz Kościuszko i Jan Henryk Dąbrowski. To tu w trakcie powstania listopadowego zginął gen. Józef Sowiński. Tutaj doszło także do największej masakry ludności cywilnej w czasie Powstania Warszawskiego, o czym przypominają liczne tablice rozsiane po dzielnicy.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
„Lipowo: Kto zabił?”: Karta siekiery na ręku
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Plus Minus
„Cykle”: Ćwiczenia z paradoksów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Justyna Pronobis-Szczylik: Odkrywanie sensu życia
Plus Minus
Brat esesman, matka folksdojczka i agent SB
Plus Minus
Szachy wróciły do domu