Warszawskie Pompeje

Na pierwszy rzut oka śladów po 700-letniej historii warszawskiej Woli praktycznie nie ma. O czasach sprzed II wojny światowej przypominają już tylko nieliczne budynki, które na dodatek od lat niszczeją. To np. warszawskie Koloseum, czyli XIX-wieczne zbiorniki gazu, cudem ocalałe z Powstania Warszawskiego, czy wciśnięte między szklane wieżowce kamienice z dyktami zamiast okien. To także kilka odrestaurowanych kościołów i pałacyków, Powązki, gdzie wśród starych drzew znajdują się groby wybitnych Polaków, a także pozostałości wielkich zakładów przemysłowych, które jeszcze 100 lat temu dominowały w krajobrazie tej części stolicy.

Publikacja: 07.08.2020 18:00

Warszawskie Pompeje

Foto: materiały prasowe

O każde z tych miejsc upominają się autorzy albumu „Warszawska Wola: co było, co jest, co pozostanie...". Publikacja zawiera kilkaset fotografii, rysunków, map i reprodukcji, dzięki którym możemy prześledzić historię miejsca, które od wieków odgrywało istotną rolę w dziejach. To przecież na wolskich polach wybrano dziesięciu królów w czasie wolnych elekcji (dziś to wydarzenie upamiętnia nazwa ulicy Elekcyjnej). W tym samym miejscu walczyli Tadeusz Kościuszko i Jan Henryk Dąbrowski. To tu w trakcie powstania listopadowego zginął gen. Józef Sowiński. Tutaj doszło także do największej masakry ludności cywilnej w czasie Powstania Warszawskiego, o czym przypominają liczne tablice rozsiane po dzielnicy.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Dlaczego broń jądrowa nie zostanie użyta
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich