Muzyka dziwnej epoki

Monografia Claudio Monteverdiego pióra Ewy Obniskiej to książka równie elegancka jak audycje radiowe z udziałem znakomitej muzykolog, od lat związanej z radiową Dwójką, gdzie snuje wciągające opowieści o muzyce dawnej. Wiedza akademicka podbita jest w nich pasją oraz darem opowiadania.

Publikacja: 21.08.2020 18:00

Muzyka dziwnej epoki

Foto: materiały

To co prawda pozycja wznowiona, acz do czasu drugiego wydania praktycznie nie do zdobycia, biały kruk. Teraz została wzbogacona o dodatkowe źródła, konteksty oraz osobiste refleksje autorki, która kilkoma zdaniami potrafi odmalować klimat tej dziwnej, przejściowej epoki między renesansem a barokiem, w której żył jej bohater.

To sążnista, rzetelna monografia, a jednocześnie napisana ze swadą panorama epoki, która mimo tych pięciuset stron nie przytłacza czytelnika. Przenikliwość autorki w kreślonych portretach ówczesnych tuzów kultury, zepsutych bogaczy i okrutnych książąt kochających piękno to rzecz dla tego typu literatury wyjątkowa. „Autentyczna miłość do sztuki i piękna, pojmowanego jako splendor, okazałość i przepych, była niezwykle istotną cechą charakteru księcia Vincenza, można ją zresztą uznać za uwzniośloną, wysublimowaną znacznie potrzebę przyjemności, która zdominowała bez reszty jego osobowość" – pisze autorka o jednym z mecenasów genialnego kompozytora.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
„Lipowo: Kto zabił?”: Karta siekiery na ręku
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Plus Minus
„Cykle”: Ćwiczenia z paradoksów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Justyna Pronobis-Szczylik: Odkrywanie sensu życia
Plus Minus
Brat esesman, matka folksdojczka i agent SB
Plus Minus
Szachy wróciły do domu