Kiedy dziecko jest na wojnie, to zostaje ona w nim do końca życia i o tym właśnie opowiada moja nowa książka „Wojenka". Pisząc ją, zorientowałam się, że w pewnym momencie ci ludzie mimo wyglądu dziecka musieli dorosnąć w ekstremalnym tempie i warunkach. Podczas czytania różnych materiałów i źródeł ogromne wrażenie zrobiła na mnie publikacja Marii Stiepanowej „Pamięci pamięci". Jest to esej opowiadający o tym, czym jest pamięć w rozumieniu pewnej refleksji. Z kolei podczas pisania tekstu o łagrach natknęłam się na dzieła Anny Applebaum – „Gułag" oraz „Czerwony głód". Teraz czytam świetną książkę, której autorem jest Dariusz Czaja „Gdzieś dalej, gdzie indziej". To świetny zbiór esejów o Włoszech. Fantastycznie się to czyta, czuć klimat. Czytam ją z tym większą przyjemnością, że jadę właśnie do Włoch na urlop. Czeka na mnie też lektura „Greenpoint. Kroniki małej Polski" Ewy Winnickiej. Jakiś czas temu zaczęłam również „Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie" Marka Górlikowskiego. Mam tendencje do czytania wielu książek naraz. Na szczęście udaje mi się je w głowie poukładać.
Wydaje mi się, że w ostatnim czasie przejadły mi się wszelkiego rodzaju seriale, ale wcześniej oglądałam ich naprawdę dużo. Polecono mi niedawno „Mare z Easttown". Jest to dobry serial, jednak przyznaję, że nie wszystko mi się w nim podobało. Jestem nieco rozdarta między tymi, dla których ten serial był świetny, a tymi, którym się zupełnie nie podobał. Uwielbiam horrory, obejrzałam z córką cały serial „American Horror Story". Teraz z kolei zaczęłam oglądać islandzki serial „Katla" opowiadający o tym, że po wybuchu wulkanu z topniejącego lodu wyłaniają się różne prehistoryczne elementy. Jak na razie jest bardzo interesujący.
Podczas pisania książek muszę mieć kompletną ciszę, muzyki słucham wyłącznie w przerwach. Wyjątkiem była tu praca nad książką „Komeda. Osobiste życie jazzu". Wtedy dosłownie pochłaniałam jazz, ale również muzykę, której słuchał Komeda, począwszy od swingu czy Milesa Davisa. Z przyjemnością słucham również płyt Michała Urbaniaka, z którym zresztą się zaprzyjaźniłam. Jednak generalnie słucham takiej samej muzyki jak mój mąż, a on jest wielbicielem przeróżnych brzmień i cały czas poszerza swoje horyzonty. Niestety, czasem kończy się to dla mnie muzyką country lub rapem.
not. luko
Magdalena Grzebałkowska – publicystka, dziennikarka i pisarka. Autorka m.in. książek „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego" (2015), „Komeda. Osobiste życie jazzu" (2018). Jej najnowszą książką jest „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia"