Koło wartości

O co chodzi z tym systemem wartości? – zapytał mnie jeden z czytelników podczas spotkania. Ich brak należał do głównych tematów poruszanych w dyskusji.

Aktualizacja: 28.02.2015 09:36 Publikacja: 27.02.2015 03:00

Joanna Szczepkowska

Joanna Szczepkowska

Foto: Fotorzepa/Darek Golik

Wzięło się to stąd, że rozmowa zeszła na konwencję antyprzemocową, a ja zwróciłam uwagę na podkreślane tam „pojęcie tak zwanego honoru" i „źle pojętego honoru". Konwencja nie zajmuje się dokładnym określeniem, kiedy honor jest pojęty dobrze, a kiedy źle, więc sprawa jest elastyczna. Po prostu odpowiednie instancje, których w konwencji jest cała masa, będą „czuwały", aby źle pojęty honor nie wkradł się w nasze działania. A kiedy jest źle pojęty, będą decydowali Oni.

Mój rozmówca w odpowiedzi na swoje pytanie dostał inne pytanie: „Co to znaczy honor?". Biedził się z odpowiedzią naprawdę długo; przy milczeniu sali starał się znaleźć choćby najmniejsze skojarzenie z pojęciem „honor", ale bezskutecznie.

Myślę, że nie jest osamotniony. Hasło „Bóg, honor, ojczyzna" jest niedalekie „daj ać ja pobruszę, a Ty poczywaj", pierwszemu zdaniu wygłoszonemu po polsku, jakie zostało zapisane. Jedno i drugie jest równie niezrozumiale dla przeciętnego współczesnego konsumenta, „bruszenie" jest równie abstrakcyjne jak honor i też należy do starego słownika. Taka w każdym razie jest obowiązująca linia. Bóg? Tak naprawdę nie pamiętam, kiedy był ostatnio przedmiotem publicznej refleksji, kompletnie zasłoniły go takie pojęcia jak „religia w politycznym kontekście", „Kościół i hierarchia kościelna" oraz zagrożenia poszczególnych wyznań. A Bóg? Istota czuwająca, znająca Plan, istota wymagająca rozmowy z sumieniem, istota, która widzi i słyszy każdego z nas? Czy jest przedmiotem odniesień do współczesnego świata?

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Łukasz Pietrzak: Z narzędzi AI najbardziej skorzystają MŚP
Plus Minus
„Na smyczy Kremla. Donald Trump, Dmitrij Rybołowlew i oferta stulecia”: Haki na Trumpa
Plus Minus
„Kingdom Come: Deliverance II”: Wielka draka w czeskim średniowieczu
Plus Minus
„Co myślą i czują zwierzęta”: My i one wszystkie
Plus Minus
„3000 metrów nad ziemią”: Gibson bez pasji