Czytaj dalej RP.PL.
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 10.01.2025 13:22 Publikacja: 10.01.2025 08:50
Foto: REUTERS/Jorge Silva/File Photo
Radykalna prawica wyje z zachwytu, gdy Donald Trump łamie kolejne tabu. – Powinniśmy zagarnąć Grenlandię i Kanadę. A i jeszcze Kanał Panamski – mówi prezydent elekt, nie chcąc obiecać, że nie użyje do tego siły militarnej. Reakcją z prawej strony jest zachwyt i na poły serio rozważania, że przecież Grenlandia jest kluczowa dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, więc się trudno się dziwić Trumpowi.
A to, że niezmienianie granic państw przy użyciu siły jest podstawową zasadą liberalnego ładu międzynarodowego, który obowiązuje po zakończeniu zimnej wojny, dla wielu entuzjastów Trumpa nie jest problemem. Przecież ten liberalny ład trzeba złożyć do grobu. A że ktoś kiedyś przyjdzie przesunąć granicę ziemi, na której stoi twój dom, ten, w którym mieszkasz, Polskę, już naszym entuzjastom alt-prawicy nie przeszkadza.
Dziedzictwo kulturowe, które nie jest doświadczane i dostrzegane przez publiczność czy wykorzystywane w nowych kontekstach, zniknie. AI ma potencjał, by uczynić je bardziej widocznym. Rozmowa z prof. Robertem Erdmannem, specjalistą od wykorzystywania AI w badaniach nad sztuką
Dyskutujemy o korzyściach z kontaktu z literaturą, jak gdyby chodziło o wybór odpowiedniej diety, zapominając o tym, że kultura nie jest „użyteczna”.
Błyskotliwa kariera Calina Georgescu byłaby niemożliwa, gdyby nie rumuńska specyfika – głęboki kryzys zaufania do państwa, partii i mediów.
Naprawdę podatne na zewnętrzne wpływy i ataki stają się przede wszystkim demokracje wewnętrznie słabe, które wcześniej utraciły poczucie wspólnoty oraz szacunek dla własnych instytucji.
Jest pierwszą kobietą na stanowisku prefekta (a posługując się nieoczywistym feminatywem – prefektki) watykańskiej dykasterii. Siostra Simona Brambilla MC została mianowana przez papieża szefową Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump oświadczył, że jego spotkanie z Władimirem Putinem jest już przygotowywane.
Amerykański gigant lotniczy Boeing przekaże 1 mln dolarów na fundusz inauguracyjny prezydenta-elekta Donalda Trumpa. Także Google potwierdziło, że przekazało podobną darowiznę. Na liście znajduje się również producent ropy Chevron oraz giganci technologiczni Meta, Amazon i Uber – informuje BBC.
Polski prezydent nie został zaproszony przez Donalda Trumpa ani do jego rezydencji w Mar-a-Lago po wygranych wyborach, ani na inaugurację jego prezydentury 20 stycznia. Paradoksalnie to może okazać się dla Polski dobrą wiadomością.
Trwa dobra passa polskich architektów i architektek. Bydgoski architekt Przemek Gawęda, prowadzący pracownię Archigeum, zdobył tytuł Architekta Roku, a jeden z jego projektów — tytuł Domu Roku w prestiżowym konkursie.
Roszczenia wobec obwodu królewieckiego wyrażone przez prezydenta Litwy, potwierdzają najgłębsze obawy Rosji - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Rosja, Chiny, afrykańskie i azjatyckie reżimy, łącznie 25 krajów, mogą stracić dostęp do zaawansowanych amerykańskich chipów, na których bazuje technologia sztucznej inteligencji.
Po cyberataku na Słowacji nadal nie działa ewidencja gruntów i budynków. Prawdopodobnie atak przeprowadzono z zagranicy. Przestępcy żądają milionowego okupu.
Rząd Japonii wpisał na czarną listę 51 firm i trzy banki z Rosji, 11 Rosjan oraz 31 firm z krajów, które pomagają Putinowi prowadzić wojnę. Na liście po raz pierwszy znalazł się bank z Gruzji, a także prezes diamentowego koncernu Alrosa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas