Od początku istnienia, czyli od 2008 r. (z przerwą w 2021 r.), Kompas Młodej Sztuki publikowany jest w „Rzeczpospolitej”. Najpierw powstawał co dwa lata, od 2014 r. co roku, co było konsekwencją rosnącego zainteresowania sztuką najnowszą.
Ranking najlepszych młodych artystów tworzą czołowe galerie sztuki współczesnej, prywatne i publiczne, w tym roku jest ich 86. Są to m.in. Bunkier Sztuki, MCSW Elektrownia, BWA Zielona Góra, MOCAK, PGS w Sopocie, Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim, Galeria Bielska, Galeria Sztuki Wozownia, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Galeria Miejska w Łodzi, Punkt Odbioru Sztuki, CSW Toruń, CSW Kronika, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Centrum Rzeźby w Orońsku, Galeria EL oraz komercyjne: Galeria Starmach, Arttrakt, Artemis, Piękna Gallery, Program, Galeria m2, mia Art. Gallery, HOS Gallery, Beta 16, ESTA, Propaganda, ToTuart, Krupa Gallery, Nocny Art Patrol, Fundacja Stefana Gierowskiego, Jak Zapomnieć, Serce Człowieka, Galeria Wizytująca, Shefter Gallery, Biuro Wystaw, Molski Gallery i inne.
Jak co roku głosowali szefowie bądź właściciele galerii, profesjonaliści wysokiego szczebla – podają pięć nazwisk, ich zdaniem najlepszych artystów, jedynym ograniczeniem jest wiek, maksymalnie mogą mieć 35 lat. Kierują się ostatnimi osiągnięciami bądź uważają, że mają oni szansę odnieść sukces. Pierwszy artysta otrzymuje 5 punktów, drugi 4 itd. Suma punktów decyduje o pozycji w rankingu. Istotna jest też liczba notowań oraz podział głosów na galerie publiczne i prywatne.
Warto podkreślić, że od początku istnienia rankingu czołówka KMS to faktycznie artyści liczący się na rynku sztuki. Ewa Juszkiewicz, której stylizowane portrety ostatnio biją rekordy aukcyjne, była dwukrotną liderką KMS. Z pewnością Kompas już na stałe wrósł w środowisko związane ze światem sztuki. Korzystają z niego galerie, domy aukcyjne, inwestorzy, kolekcjonerzy, artyści, dla wielu jest podpowiedzią, jak poruszać się po tym mało transparentnym rynku, jakim jest rynek sztuki.
Czytaj więcej
Pierwsza dziesiątka Kompasu Młodej Sztuki 2023 zdominowana jest przez artystki. Skupiają się na wątkach feministycznych, ekologicznych, mówią także o braku tolerancji, zrozumienia dla inności. Ich prace są o lękach, marzeniach, rozczarowaniach. Są głosem pokolenia.