Zadanie dla prawdziwych Niemców

Reinhard Heydrich był niemal w euforii. Na konferencji w Wannsee 20 stycznia 1942 roku stworzył więzy krwi, które zmuszały innych do dzielenia się winą SS za wymordowanie Żydów i uwikłania się na piśmie w okrucieństwa.

Publikacja: 23.08.2024 17:00

Reinhard Heydrich (na zdjęciu po prawej), obok Heinricha Himmlera, Wiedeń 1938 r., „Rozwiązanie” kwe

Reinhard Heydrich (na zdjęciu po prawej), obok Heinricha Himmlera, Wiedeń 1938 r., „Rozwiązanie” kwestii żydowskiej było już wtedy częścią hitlerowskiej gry o władzę. Po latach naziści mówili o sobie, że mieli dobrą i złą stronę. „Heydrich w ogóle nie mówił o takich rzeczach. Był natomiast tak maniakalnie zajęty i pracował w tak zawrotnym tempie, że często wydawało się, że przed czymś ucieka. Może tym czymś było poczucie honoru, o którym mówił, a które najwyraźniej gdzieś się po drodze zawieruszyło”

Foto: ullstein bild via Getty Images

Z każdym dniem wojny i oczekiwania, z każdym terytorialnym „rozwiązaniem”, którego nie można było zrealizować, szanse Żydów na przeżycie malały. Już ponad milion Żydów z Polski i wschodnich części Rzeszy zostało „przesiedlonych” do przepełnionych, otoczonych murami gett w Generalnym Gubernatorstwie, gdzie, jak przewidział Reinhard Heydrich (główny asystent dowódcy SS Heinricha Himmlera, zajmował drugą pozycję w strukturze dowodzenia tej nazistowskiej formacji – red.) w listopadzie 1938 roku, zaczęli umierać od chorób i z głodu. Teraz jednak (sierpień 1940 roku – red.) już się nie sprzeciwiał. W rzeczywistości zasugerował lekarzowi SS, że rozsądnie byłoby „rozpocząć epidemię” w getcie warszawskim i w ten sposób zmniejszyć liczbę jego mieszkańców.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Plus Minus
Co można wyczytać z priorytetów prezydencji przygotowanych przez polski rząd? Niewiele
Plus Minus
Po co organizowane są plebiscyty na słowo roku? I jakie słowa wygrywały w innych krajach
Plus Minus
Gianfranco Rosi. Artysta, który wciąż ma nadzieję
Plus Minus
„Rozmowy o ludziach i pisaniu”. Dojmujące milczenie telefonu w domu
Plus Minus
„Trojka” Izabeli Morskiej. Tożsamość i groza w cieniu Rosji