Aktualizacja: 22.11.2024 03:05 Publikacja: 14.06.2024 17:00
Foto: Adrian Grycuk
Ostatnio zachwyciłam się pozycją wydaną przez wydawnictwo Drzazgi „Feminizmy. Historia globalna” Lucy Delap. Tak jak tytuł wskazuje, jest to historia ruchu feministycznego na całym świecie, a nie tylko na Zachodzie. Niezwykle ciekawa książka, która pokazuje różnorodność kobiet i kobiecego ruchu. Ucieszyło mnie, że takie książki są tłumaczone na polski. Za to z powieści wielkie wrażenie wywarła na mnie książka „Kurewny” Camili Sosy Villady. Główną bohaterką i narratorką jest transpłciowa pracownica seksualna. Historia jest bardzo nieoczywista, opowiedziana pięknym językiem, a jednocześnie wzruszająca. Dotyczy ona wszystkich osób, które starają się żyć po swojemu, ale z jakichś przyczyn nie mogą. To poruszająca opowieść o tym, jak można odnaleźć samego siebie. Jeżeli ktoś szuka książki na wakacje, na weekend, na działeczkę, to polecam „Tę jedną Ciotkę” Mateusza Glena. Jest to młody chłopak znany w social mediach, który napisał zabawną powieść o ciotce, która jedzie do sanatorium i tam odkrywa aferę. Zaśmiewałam się z tej książki, jest lekka, a na dodatek doskonale napisana.
Straszenie dziś Polaków wojną jest niepotrzebne i szkodliwe. Choć niestety nie jest absurdalne.
Głośne „Imperium mrówek” Bernarda Werbera doczekało się wersji komputerowej!
100 lat po Noblu za powieść „Chłopi” zainteresowanie utworem nie słabnie.
Sean Carroll zamierza przedstawić kluczowe działy fizyki i pozyskać dla niej „czytelników bez przygotowania”. Czy mu się to udaje?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Horrorowa logika staje w „Nieumarłych” na głowie, kiedy martwi wracają do żywych. Grozę zastępuje w nich bowiem żałoba.
Trzy lata po tragicznym wypadku, gdy na planie „Rust” zginęła od kuli operatorka Halyna Hutchins, na EnergaCAMERIMAGE odbyła się światowa premiera tego filmu
Straszenie dziś Polaków wojną jest niepotrzebne i szkodliwe. Choć niestety nie jest absurdalne.
Praca pod tytułem „Komediant” – banan przyklejony taśmą do ściany – była najsłynniejszym dziełem sztuki 2019 roku. Teraz podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedana została za 6,24 mln dolarów. Jej autorem jest kontrowersyjny włoski artysta Maurizio Cattelan.
Redakcja znanego na całym świecie słownika Cambridge wybrała słowo 2024 roku. Zdaniem ekspertów jego popularność pokazuje rosnącą w społeczeństwach popularność afirmacji.
Średnio co 16. dziecko, które rodzi się obecnie w Polsce, jest cudzoziemcem. Ale są województwa, gdzie już jedna dziesiąta noworodków nie ma polskiego obywatelstwa.
Grupa Bono świętuje 20. rocznicę premiery nagrodzonego ośmioma nagrodami Grammy albumu „How To Dismantle An Atomic Bomb”. Opublikuje nieznane nagrania z sesji oraz zremasterowany oryginał.
Przemyt ponad 180 migrantów do Niemiec zorganizował gang, w którym działała mieszkająca tam Polka i jej syn. Organizatorzy procederu zostali sprowadzeni do Polski i już usłyszeli zarzuty.
„Opiekunami” 17-latków za kierownicą mają być ich niewiele starsi, bo już 24-letni, koledzy. Nikogo nie przypilnują, bo sami często uprawiają piracką jazdę i chwalą się tym w internecie – ostrzegają eksperci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas