Niezwykłe życie Geoffreya Hintona. Od sieci neuronowych do ostrzeżeń przed AI

Bez niego znacznie trudniej byłoby nam korzystać z aplikacji służących do rozpoznawania głosu, nie byłoby też zapewne bota ChatGPT. „Ojciec chrzestny sztucznej inteligencji” dołączył jednak do grona jej krytyków.

Publikacja: 11.08.2023 17:00

Geoffrey Hinton nie krytykuje branży AI jako takiej, czy też samej technologii sztucznej inteligencj

Geoffrey Hinton nie krytykuje branży AI jako takiej, czy też samej technologii sztucznej inteligencji, której zalety widzi i docenia. Nie jest oszołomem. I dlatego jego przestrogi traktuje się poważnie

Foto: DIA TV/Shutterstock

Geoffrey Hinton odrzuca dwie propozycje rozmów z mediami na minutę. Jest tak zajęty, że nawet Biały Dom, Elon Musk i lider lewicy amerykańskiej Partii Demokratycznej Bernie Sanders musieli ustawić się w kolejce po jego rady. A tematy, na które chcieliby z nim rozmawiać, mają ogromną wagę.

Hinton, dziś 75-letni „ojciec chrzestny sztucznej inteligencji”, jak go ochrzciły media, jeszcze do maja był wiceprezesem Google’a i jednym z jego czołowych badaczy. Rozstał się z firmą, ponieważ chciał uniknąć konfliktu interesów. Poglądy, jakie dziś głosi, mogą być bowiem dla niej bardzo niewygodne. Człowiek, bez którego badań nad sieciami neuronowymi nie byłoby AI, od skutecznych translatorów przez programy do rozpoznawania obrazów aż po ChatGPT i programy pomagające lekarzom stawiać diagnozy poważnych chorób, przestrzega przed zagrożeniami, jakie może stanowić dla nas sztuczna inteligencja. Dla nas, czyli całej ludzkości.

Pozostało 95% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Piotr Zaremba: Granice sąsiedzkiej cierpliwości
Plus Minus
Nie dać się zagłodzić
Plus Minus
„The Boys”: Make America Great Again
Plus Minus
Jan Maciejewski: Gospodarowanie klęską
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Plus Minus
„Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta”: Indie tropami książki
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki