60 lat temu w Polsce system komunistyczny powoli wychodził ze swej najbardziej brutalnej i opresyjnej fazy. W grudniu 1954 roku zlikwidowano Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, kilku jego najbardziej gorliwych funkcjonariuszy trafiło do więzień. Władza przyznawała się niechętnie do „błędów i wypaczeń". Wraz z ustępowaniem strachu narastał ferment w kulturze. Koryfeusze socrealizmu składali samokrytykę, twórcy zmuszeni przez lata do milczenia otwierali swoje szuflady. Symbolem złagodzenia cenzury stała się publicystyka tygodnika „Po Prostu", coraz śmielej penetrująca obszary dotąd zakazane. Od jesieni 1955 zaczęły powstawać kluby inteligencji, z Klubem Krzywego Koła na czele.
Polska emigracja obserwowała zachodzące w kraju zmiany z rezerwą. Choć podzielona, dość zgodnie widziała w nich sterowany odgórnie, tymczasowy „manewr taktyczny", nienaruszający istoty systemu. Podobnie oceniano rozpoczętą przez władze warszawskie latem 1955 roku zmasowaną kampanię propagandową wzywającą emigrantów do powrotu. Nawet krótki wyjazd do Polski wymagał przyjęcia obcego obywatelstwa lub paszportu PRL, co odbierało emigracji sens politycznego sprzeciwu. Wracali nieliczni.
Mimo to fala odprężenia zapoczątkowana w lipcu tego roku na genewskiej „konferencji uśmiechów" nieuchronnie ogarniała także emigrację. Akceptacja przez przywódców czterech mocarstw zasady „pokojowego współistnienia" oznaczała kres polskich marzeń o nowej wojnie powszechnej o wolność ludów. We wrześniu Armia Sowiecka opuściła jednak Austrię i Finlandię. Nowa nadzieja miała na imię neutralność. W połowie lutego 1956 roku rozpoczął się XX Zjazd Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Na zakończenie obrad, nocą z 24 na 25 lutego, szef sowieckiej partii Nikita Chruszczow wygłosił „tajny referat" obalający kult Józefa Stalina. Historia wyraźnie przyspieszała. Na dwie doby przed wygłoszeniem przez Chruszczowa historycznego „tajnego referatu", 21 lutego 1956 roku, w sercu bierutowskiej Polski Ludowej wylądował pod fałszywym nazwiskiem Seweryn Eustachiewicz, działacz nieprzejednanej emigracji.
Pod nadzorem bezpieki
Eustachiewicz urodził się w roku 1910 w Lublinie. Był aktywny w Stowarzyszeniu Katolickiej Młodzieży Akademickiej Odrodzenie, studiował na KUL, przed wybuchem II wojny światowej zdążył jeszcze zrobić pierwsze kroki w polskiej służbie dyplomatycznej. Od 1940 roku związał się z działającymi w konspiracji organizacjami o profilu chadeckim: Unią, a następnie Stronnictwie Pracy. Równolegle pracował w Delegaturze Rządu.
Aresztowany przez gestapo wiosną 1943 roku blisko dwa lata spędził w niemieckich obozach koncentracyjnych. Po uwolnieniu pozostał na Zachodzie, przez kilka lat mieszkał w Argentynie. W 1953 roku wrócił do Europy, by objąć stanowisko przedstawiciela międzynarodówki skupiającej stronnictwa chadeckie z krajów pozostających w sowieckiej strefie wpływów na obszar Francji. Szybko stał się jednym z liderów SP na Starym Kontynencie.