Nowe Stany związków zawodowych

W Stanach Zjednoczonych nastąpił wysyp inicjatyw związkowych. Ich pojawianie się napędzają rosnące nierówności społeczno-ekonomiczne, uczucie bezsilności i brak poczucia bezpieczeństwa.

Publikacja: 03.06.2022 17:00

Protest przeciwko warukom pracy przed oddziałem Amazonu na nowojorskiej Staten Island, 1 maja 2020 r

Protest przeciwko warukom pracy przed oddziałem Amazonu na nowojorskiej Staten Island, 1 maja 2020 r.

Foto: Michael Nagle/Bloomberg/Getty Images

W grudniu 2021 r. pracownicy jednej z kawiarni Starbucksa w Buffalo przegłosowali utworzenie związku zawodowego, pierwszego w firmie. Szybko ich śladem poszły kolejne lokale. Obecnie związki działają już w ponad 50 kawiarniach tej sieci, a w ponad 200 innych pracownicy szykują się do głosowania.

Za utworzeniem związku zawodowego w marcu 2022 r. opowiedzieli się m.in. pracownicy nowojorskiego sklepu ze sprzętem i ubraniami sportowymi R.E.I., a potem największego nowojorskiego magazynu Amazona w dzielnicy Staten Island – który przeszedł do historii jako pierwsza uzwiązkowiona placówka tej korporacji. Amazon to drugi po Walmarcie największy pracodawca w USA, uchodzący za niezwykle nieprzyjazny dla związków zawodowych. W maju Izba Reprezentantów zagłosowała, głównie za sprawą demokratycznych ustawodawców, nad uznaniem prawa do zrzeszania się pracowników Kongresu.

Pozostało 96% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Trwa powódź. A gdzie jest prezydent Andrzej Duda?
Plus Minus
Liga mistrzów zarabiania
Plus Minus
Jack Lohman: W muzeum modlono się przed ołtarzem
Plus Minus
Irena Lasota: Nokaut koni
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Plus Minus
Mariusz Cieślik: Wszyscy jesteśmy wyjątkowi