Aktualizacja: 22.11.2024 00:29 Publikacja: 22.10.2021 16:00
Foto: auchan.pl
Na co polować? Mamy tu raczej dobry, czasem nawet bardzo dobry, poziom supermarketu niż szaloną przecenę wyjątkowych roczników. Zacznijmy po taniości – chenin blanc z RPA zawsze znajdzie amatorów. Boutinot Paarl Heights 2020 jest świeży, czysty, cytrusowy i tani (22 zł). Tyle samo kosztuje Syrah 2019 tegoż producenta, proste, marketowe, porządne wino. Ale żeby takie wina kupować, nie trzeba pędzić do Auchan. Poszukajmy oczko wyżej. Gdy dyskonty podbija sauvignon blanc z Nowej Zelandii, w supermarkecie pojawia się wino z tego szczepu znad Loary. Loire Touraine Sauvignon Parallèle 69 2020 nie daje może tej mineralnej przyjemności co wina z Sancerre, ale w swej muskanej melonowymi powiewami świeżości jest godne polecenia i kosztuje ledwo 42 zł. Bardzo dobre Domaine Ziegler-Maurer Pinot Gris 2019 (60 zł) to pierwsze z dwóch win tego producenta. Jeszcze lepszy jest Schlossberg Riesling Les Murets 2019 ze wszystkimi szczypiącymi minerałami i sporym cukrem. Pokochają go państwo.
Straszenie dziś Polaków wojną jest niepotrzebne i szkodliwe. Choć niestety nie jest absurdalne.
Głośne „Imperium mrówek” Bernarda Werbera doczekało się wersji komputerowej!
100 lat po Noblu za powieść „Chłopi” zainteresowanie utworem nie słabnie.
Sean Carroll zamierza przedstawić kluczowe działy fizyki i pozyskać dla niej „czytelników bez przygotowania”. Czy mu się to udaje?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Horrorowa logika staje w „Nieumarłych” na głowie, kiedy martwi wracają do żywych. Grozę zastępuje w nich bowiem żałoba.
Trunki w wersji bezalkoholowej podbijają polski rynek, ze sprzedażą rosnącą nawet ponad 50 proc. w skali roku. To dopiero początek coraz mocniejszego trendu konsumenckiego.
Od ponad stu lat 11 listopada Polacy zajadają się rogalami świętomarcińskimi. W naszym kraju krzepnie też inna, dużo starsza tradycja związana z dniem świętego Marcina. Jakie jeszcze zwyczaje wiążą się w Polsce z datą 11 listopada?
Włochy wracają w tym roku na miejsce światowego lidera w produkcji wina, detronizując Francję. A Francja cierpiąca na spadek spożycia rusza z kampanią zwalczania w handlu nieuczciwych praktyk dotyczących wina.
Niepogoda we Francji wpłynie na winobranie i zmniejszy produkcję wina w tym roku o 18 proc. do 39,3 mln hektolitrów.
Obfite deszcze sprawiły, że ten rok będzie najgorszy od 40 lat dla rolników uprawiających zboże we Francji. Zbiory pszenicy będą mniejsze o 25 proc. od średniej 5-letniej. Wina też będzie mniej.
Upały zmusiły węgierskich winiarzy do rozpoczęcia winobrania w sierpniu, o ponad miesiąc wcześniej, aby mieć z czego robić białe wina i tokaj.
Najnowszy raport Międzynarodowej Organizacji ds. Winorośli i Wina (OIV) alarmuje, że w ubiegłym roku wyprodukowano najmniej wina od 1962 roku. Główną przyczyną drastycznego spadku produkcji są ekstremalne wydarzenia, takie jak susze oraz pożary.
Freixenet, hiszpański producent win musujących (cava) zwolni przejściowo 80 proc. pracowników z powodu uporczywej suszy w części Katalonii, w Penedes, gdzie ma swoje winnice.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas