Czwarta pielgrzymka Jana Pawła II. Dekalog odczytany na nowo

W trakcie trzech pierwszych podróży do ojczyzny klaskali mu wszyscy, z wyjątkiem komunistów. W 1991 r., gdy do wolnego już kraju Jan Paweł II przyjechał z odczytanym na nowo Dekalogiem, po raz pierwszy pojawił się rozdźwięk między papieżem a jego rodakami.

Publikacja: 15.10.2021 16:00

Jan Paweł II błogosławi wiernych przed mszą świętą w Białymstoku, 5 czerwca 1991 r.

Jan Paweł II błogosławi wiernych przed mszą świętą w Białymstoku, 5 czerwca 1991 r.

Foto: AFP

Jan Paweł II po raz czwarty gościł w Polsce od 1 do 9 czerwca 1991 r. Trasa pielgrzymki, której hasło brzmiało „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście", wiodła przez Koszalin, Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów, Kielce, Radom, Łomżę, Białystok, Olsztyn, Włocławek, Płock i Warszawę.

Była to pierwsza pielgrzymka po obaleniu reżimu komunistycznego w Polsce, do czego w znacznym stopniu przyczynił się papież. Dlatego Polacy tym bardziej oczekiwali, że stanie się ona okazją do radosnej manifestacji z powodu odzyskanej wolności. Tymczasem Jan Paweł II skoncentrował się na ostrzeżeniu przed pułapkami wolności pozbawionej norm moralnych. Niczym Mojżesz pojawił się z tablicami Dekalogu, który według niego powinien stać się fundamentem III Rzeczypospolitej.

Pozostało 96% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Ekstraklasa niedasizmu i pocałunków śmierci
Materiał Promocyjny
Bezpiecznik ekosystemu OZE
Plus Minus
Michał Szułdrzyński: Kursk i granice wyobraźni
Plus Minus
„Przypadkiem”: Od spóźnienia do olśnienia
Plus Minus
Żeby dusze umarlaczków spoczywały w pokoju
Plus Minus
Zgubne skutki ekonomizacji życia