Futbolizacja życia prowincji

Truizmem jest stwierdzenie, że piłka nożna ekscytuje Polaków pomimo braku sukcesów naszych klubów w Europie. Ale już odpowiedź na pytanie, skąd ten fenomen, nie jest prosta. Książka Konrada Burdyki „Między zagrodą a boiskiem" proponuje bardzo ciekawą odpowiedź.

Publikacja: 16.04.2021 18:00

„Między zagrodą a boiskiem. Studium aktywności wiejskich klubów sportowych", Konrad Burdyka, wyd. In

„Między zagrodą a boiskiem. Studium aktywności wiejskich klubów sportowych", Konrad Burdyka, wyd. Instytutu Filozofii i Socjologii PAN

Foto: materiały prasowe

To publikacja naukowa, powstała wskutek obserwacji uczestniczącej, którą autor prowadził w czasie spotkań amatorskich klubów piłkarskich. Analizował także materiały zamieszczane przez drużyny w internecie. Ten raport z badania momentami czyta się jak reportaż o tym, co dzieje się w przerwie i po meczu takich drużyn, jak KS Huragan Lipniki czy Kanarki Małachowice. Punktem odniesienia jest jednak socjologiczna teoria kapitału społecznego. Jego poziom jest wysoki, gdy ludzie sobie ufają i współpracują. Autor zastanawia się więc, na ile amatorskie drużyny tworzą nową przestrzeń do kooperacji, bez której niemożliwe byłoby spełnienie formalnych wymogów, aby zorganizować mecz. Już bowiem drużyny z klasy B, czyli siódmej ligi, muszą mieć szatnie dla sędziów i zadaszenia dla zawodników rezerwowych.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Dlaczego broń jądrowa nie zostanie użyta
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich