Sto lat temu ruszył Sejm. Powstała II Rzeczpospolita

To było pierwsze święto narodowe w odrodzonej Polsce. Przypadło w poniedziałek, więc zawieszono pracę we wszystkich urzędach państwowych i komunalnych – w sądach, zakładach pracy i w szkołach - mówi dr Janusz Sibora, historyk.

Publikacja: 08.02.2019 18:00

Piłsudski i Paderewski wyjeżdżą z Belwederu na otwarcie pierwszego Sejmu, 10 lutego 1919 r.

Piłsudski i Paderewski wyjeżdżą z Belwederu na otwarcie pierwszego Sejmu, 10 lutego 1919 r.

Foto: Rzeczpospolita

Dokładnie sto lat temu, 10 lutego ?1919 roku, Józef Piłsudski otworzył Sejm Ustawodawczy. Zaledwie trzy miesiące po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ruszyły prace posłów z jeszcze niedawno trzech różnych zaborów. Jak to możliwe?

Zręby państwa budowano już pod zaborami. To np. działalność Tymczasowej Rady Stanu czy Rady Regencyjnej, które przygotowały projekty ordynacji wyborczej i wielu innych dokumentów, jakie umożliwiały tak szybkie przeprowadzenie wyborów, a tym samym zwołanie pierwszego Sejmu. Nie powinniśmy też dezawuować wkładu prawników, historyków i dziennikarzy, których praca może nie była tak spektakularna jak działania na frontach wojennych, ale dawała podstawy do funkcjonowania państwa.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
„Lipowo: Kto zabił?”: Karta siekiery na ręku
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Plus Minus
„Cykle”: Ćwiczenia z paradoksów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Justyna Pronobis-Szczylik: Odkrywanie sensu życia
Plus Minus
Brat esesman, matka folksdojczka i agent SB
Plus Minus
Szachy wróciły do domu