Jacek Merkel: Platforma Obywatelska jest partią konformistyczną

Moja była partia przeżywa trudne chwile. Ale trochę na to zasłużyła. To jest mistrzyni w uprawianiu polityki pod wieczorne serwisy telewizyjne. A w państwie jest wiele problemów, które wymagają dłuższej perspektywy, na przykład 50 lat - mówi Jacek Merkel, przedsiębiorca, współzałożyciel PO.

Aktualizacja: 27.06.2015 10:00 Publikacja: 26.06.2015 01:48

Jacek Merkel: Platforma Obywatelska jest partią konformistyczną

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Plus Minus: Platforma Obywatelska zbiera cięgi od wyborców, spada poparcie dla rządu Ewy Kopacz. Pana dawni koledzy polityczni mają się coraz gorzej?

Na razie PO jest mistrzynią w rankingu skuteczności politycznej. Rządziła przez dwie kadencje i jeszcze nie przegrała tegorocznych wyborów parlamentarnych. A przykład Andrzeja Dudy pokazuje, że wszystko jest możliwe.

Uważa pan, że PO może się podnieść po aferze taśmowej? Rozmowy, które zostały upublicznione, raczej nie tworzą dobrej atmosfery wokół polityków Platformy.


Pewnie, że to nie będzie łatwe. Opinia publiczna jest kształtowana przez telewizję, która od dawna już nie objaśnia świata, tylko sprzedaje reklamy. Innymi słowy, walczy o oglądalność, eksploatując negatywne emocje ludzi. Jeżeli ktoś jest politykiem i chce zdobyć władzę, musi odpowiadać na najważniejsze potrzeby wyborców, a są one kształtowane tą koniecznością sprzedaży reklam.

A więc to media są winne spadkowi poparcia dla PO, a nie politycy, którzy szastali publicznymi pieniędzmi i opowiadali rzeczy naganne?


Media w pogoni za zyskiem zaspokajają niewybredne gusta konsumenta wiadomości telewizyjnych i prasowych, który lubi się sycić podłą strawą nielegalnie nagranych prywatnych rozmów. W Wielkiej Brytanii, kraju o nieco bardziej ugruntowanej demokracji niż nasza, tamtejszy Sąd Najwyższy wydał wyrok, że nigdy przed brytyjskimi sądami żadne nagrania dokonane nielegalnie nie będą dowodem w sprawie. Uważam, że to jest słuszne, bo w przeciwnym razie nie dałoby się żyć. My też powinniśmy się zastanowić, czy chcemy żyć w warunkach szantażu, terroru, gwałtu, czy przeciwnie – w państwie prawa, ale wówczas prywatne rozmowy muszą pozostać prywatne. Na razie mamy lekką schizofrenię – co prawda przyznajemy, iż nielegalne nagrywanie rozmów jest przestępstwem, ale aprobujemy fakt, że tak się stało, a niektórzy domagają się kolejnych odcinków tego serialu.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Cannes. Religia kina”: Kino jak miłość życia
Plus Minus
„5 grudniów”: Długie pożegnanie
Plus Minus
„BrainBox Pocket: Kosmos”: Pamięć szpiega pod presją czasu
Plus Minus
„Moralna AI”: Sztuczna odpowiedzialność
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Plus Minus
„The Electric State”: Jak przepalić 320 milionów