Dobry moment na wyciągnięcie ręki

Wrzesień przyniósł kilka dobrych wydarzeń dla polsko-ukraińskich stosunków, co skłania do podjęcia próby ocieplenia naszych relacji. Panaceum jest stosunkowo proste: nie próbujmy na siłę wypracowywać wspólnego stanowiska w kwestiach historycznych, ?za to podejmijmy próby w innych dziedzinach. Poniżej kilka propozycji.

Publikacja: 04.10.2019 18:00

Relacje międzynarodowe to nie tylko oficjalne kontakty urzędników państwowych. Nie sposób zliczyć pr

Relacje międzynarodowe to nie tylko oficjalne kontakty urzędników państwowych. Nie sposób zliczyć projektów kulturalnych, naukowych, pomocowych czy rozwojowych, które są inicjowane i realizowane przez polskie organizacje pozarządowe we współpracy z ukraińskimi. Na zdjęciu przełęcz Beskid pod Menczyłem na granicy w Bieszczadach Zachodnich

Foto: PAP

Czytając ukraińską i polską prasę, trudno nie odnieść wrażenia, że Ukraina o wiele bardziej interesuje Polaków niż Polska Ukraińców. Nad Dnieprem grupa dziennikarzy specjalizujących się w polskiej tematyce jest stosunkowo wąska. Trudno natrafić na gruntowne, przekrojowe opracowania stanu naszych relacji. Często jedyne informacje, oczywiście poza historycznymi, dotyczą złego traktowania ukraińskich pracowników przez polskich pracodawców czy zatrzymań przemytników. Choćby przebieg pierwszej wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ?w Warszawie media ukraińskie zrelacjonowały z punktu widzenia polityki historycznej. I nawet tak renomowane portale informacyjne jak Europejska Prawda czy Dzerkalo Tyżnia jedynie wspomniały ?o ważnym dla Ukrainy memorandum gazowym zawartym między Polską, Ukrainą a USA czy kwotach przewozowych dla firm transportowych.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Plus Minus
Co można wyczytać z priorytetów prezydencji przygotowanych przez polski rząd? Niewiele
Plus Minus
Po co organizowane są plebiscyty na słowo roku? I jakie słowa wygrywały w innych krajach
Plus Minus
Gianfranco Rosi. Artysta, który wciąż ma nadzieję
Plus Minus
„Rozmowy o ludziach i pisaniu”. Dojmujące milczenie telefonu w domu
Plus Minus
„Trojka” Izabeli Morskiej. Tożsamość i groza w cieniu Rosji