Bardzo skomplikowana jest sytuacja nauczyciela, który został powołany na stanowisko dyrektora, a następnie z niego odwołany. Odwołanie nie prowadzi bowiem do rozwiązania stosunku pracy, lecz jedynie do zmiany zakresu obowiązków nauczyciela.
Z tego względu SN przyjmuje, że tego typu powołanie jest pozorne, gdyż nie wiąże się z nim nawiązanie stosunku pracy, a jedynie powierzenie pracownikowi pełnienia na określony czas funkcji kierowniczej.
W efekcie powołanie na stanowisko dyrektora modyfikuje treść stosunku pracy w zakresie obowiązków i ewentualnie uprawnień płacowych. Nie skutkuje jednak przekształceniem się stosunku pracy nawiązanego na podstawie umowy o pracę lub mianowania w stosunek pracy z powołania.
Odwołanie dyrektora
W konsekwencji odwołanie ze stanowiska nie oznacza tu automatycznego rozwiązania umowy, lecz powrót do stanu sprzed powołania na stanowisko dyrektora. To może się łączyć z utratą uprawnień płacowych związanych z jego zajmowaniem. Uzasadnia to stosowanie w przypadku powołania pozornego analogii do wypowiedzenia zmieniającego, uregulowanego w art. 42 kodeksu pracy, który ogranicza roszczenia pracownika wyłącznie do odszkodowania.
Jedna z dwóch opcji
Biorąc pod uwagę tę specyficzną sytuację, SN w wyroku z 26 lipca 2011 r. (I PK 23/11) uznał, że w razie odwołania z funkcji były dyrektor może skorzystać z dwóch trybów postępowania.