Takie ważne wyjaśnienie, odnoszące się do art. 141 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (pzp), zawarł Sąd Najwyższy w wyroku z 17 września 2008 r. (III CSK 119/08).
W myśl art. 141 pzp wykonawcy, o których mowa w art. 23 ust. 1, ponoszą solidarną odpowiedzialność za wykonanie umowy zawartej w wyniku zamówienia publicznego i za wniesienie zabezpieczenia należytego jej wykonania. Art. 23 ust. 1 dopuszcza możliwość wspólnego ubiegania się przez wykonawców o udzielenie zamówienia publicznego, a więc zawiązanie konsorcjum w celu uzyskania takiego zamówienia i zawarcie umowy z inwestorem publicznym.
Z możliwości tej skorzystały dwie krakowskie spółki z o.o. – Zakład Gospodarki Komunalnej (ZGK) oraz Zakład Infrastruktury Miejskiej (ZIM). W 2004 r. zawarły umowę konsorcjum i wygrały ogłoszony przez gminę miejską Kraków przetarg na realizację inwestycji drogowej w tym mieście. Chodziło o generalny remont kilku ulic obejmujący też torowiska tramwajowe. W 2004 r. uczestnicy konsorcjum zawarli z gminą umowę o roboty budowlane obejmującą tę inwestycję.
W umowie konsorcjum spółki ustaliły zakres zadań do wykonania przez każdą z nich i zastrzegły, że mogą je wykonać samodzielnie albo zlecić podwykonawcom, stosownie do art. 6471 kodeksu cywilnego. Samodzielnie miały też w konsekwencji zawierać umowy z podwykonawcami i płacić im za wykonanie powierzonych robót.
Jednym z takich podwykonawców, zaangażowanym przez lidera konsorcjum, czyli ZIM, do remontu torowisk była spółka z o.o. MPK Łódź. Umowę o roboty budowlane między ZIM a podwykonawcą zaakceptował – stosownie do art. 647