[b]W wyroku z 18 czerwca 2009 r. (sprawa C-173/08, Kloosterboer Services)[/b] ETS uznał produkt składający się z rozpraszacza termicznego i wentylatora, który jest przeznaczony do wbudowania do komputera, za część komputerową. Produkt taki powinien być, zdaniem Trybunału, klasyfikowany do kodu nomenklatury scalonej (CN) 8473 30 90, dla którego stosowana jest zerowa stawka celna.
W 2004 r. holenderska agencja celna przedstawiła w urzędzie celnym w Rotterdamie zgłoszenie celne w celu dopuszczenia do obrotu wentylatorów do komputerów, importowanych z Chin. Urząd odmówił zaklasyfikowania ich do kodu CN 8473 30 90, uznając, że właściwy jest kod 8414 51 90, dla którego stawka celna wynosiła 3,2 proc. Zdaniem organu celnego funkcja wentylatora decydowała o zasadniczym charakterze urządzenia. Taki sposób klasyfikacji nakazuje obowiązujące od marca 2004 r. rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 384/2004. Agencja wniosła skargę do sądu krajowego w Amsterdamie, który w tej sprawie zwrócił się z pytaniem prejudycjalnym do ETS.
Trybunał uznał, że wentylatory przeznaczone wyłącznie do komputerów są częścią niezbędną do ich funkcjonowania. Tym samym powinny być uznane za „części do komputerów” i klasyfikowane do pozycji CN 8473. Zdaniem ETS o zasadniczym charakterze produktu decyduje nie wentylator, ale rozpraszacz termiczny, ponieważ główną funkcją omawianych produktów jest zatrzymywanie i usuwanie ciepła z procesora komputera.
[ramka][b]Komentują Jakub Matusiak, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego PricewaterhouseCoopers i Agnieszka Kasperek, konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego PricewaterhouseCoopers:[/b]
Wyrok ten wpisuje się w toczącą się obecnie na forum międzynarodowym dyskusję o nakładaniu przez Unię Europejską ceł na tzw. produkty technologii informatycznej.