Nazwa „Cognac” zastrzeżona dla francuskiego koniaku

Znak towarowy zawierający oznaczenie geograficzne „Cognac” nie może zostać zarejestrowany w celu identyfikacji napoju spirytusowego nieobjętego tym oznaczeniem

Publikacja: 14.07.2011 14:00

Nazwa „Cognac” zastrzeżona dla francuskiego koniaku

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Tak orzekł dzisiaj (14 lipca 2011 r.) Europejski Trybunał Sprawiedliwości - sprawa Bureau national interprofessionnel du Cognac przeciwko Gust. Ranin Oy (sygnatura akt: sprawy połączone C-4/10 i C-27/10).

Spółka prawa fińskiego (Gust. Ranin Oy) w 2003 r. zgłosiła do rejestracji dwa graficzne znaki towarowe zawierające opisy napojów spirytusowych, w których figuruje pojęcie „Cognac” i jego przekład na język fiński „konjakki”. Wniosek ten został uwzględniony.

Francuska organizacja zrzeszająca producentów koniaku (Bureau national interprofessionnel du Cognac) zakwestionował zgodność z prawem tej rejestracji, powołując się na rozporządzenie nr 110/2008 z 15 stycznia 2008 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych.

Najwyższy Sąd Administracyjny w Finlandii, zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy rozporządzenie to zezwala na rejestrację krajowych znaków towarowych zawierających pojęcie „Cognac” w odniesieniu do wyrobów niespełniających wymogów, w zakresie procesu produkcyjnego i zawartości alkoholu, dopuszczalnego używania oznaczenia geograficznego „Cognac”.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że fińskie organy powinny unieważnić rejestrację zakwestionowanych znaków towarowych.

Sąd swoja decyzję argumentował tym, że pomimo, iż zakwestionowane znaki towarowe zostały zarejestrowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia nr 110/2008 to znajduje ono zastosowanie do okoliczności sprawy. Dodał, że ciążący na państwach członkowskich zakaz stosowaniu oznaczenia geograficznego identyfikującego wyroby alkoholowe w odniesieniu do napojów alkoholowych niepochodzących z miejsca wskazanego przez to oznaczenie istnieje od 1996 r., zaś pojęcie „Cognac" jest chronione w prawie Unii jako oznaczenie geograficzne od 1989 r.

Stwierdził także, że używanie znaku towarowego zawierającego pojęcie „Cognac” w odniesieniu do wyrobów nieobjętych tym oznaczeniem stanowi bezpośrednie jego wykorzystanie w celach handlowych i jest zabronione przez rozporządzenie w zakresie, w jakim dotyczy wyrobów porównywalnych. Ponadto konsument może kojarzyć taki produkt z towarem objęty tym oznaczeniem.

Zobacz komunikat wyrok ETS z 14 lipca 2011 r. dotyczący rejestracji w UE znaku towarowego „Cognac" (sprawy połączone C-4/10 i 27/10 Bureau national interprofessionnel du Cognac/Gust. Ranin Oy)

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce