CIT: zmiana przepisów zabrała koszty

Do końca 2017 r. tzw. parabanki miały prawo rozliczyć podatkowo niespłacone pożyczki konsumenckie jako nieściągalne wierzytelności.

Publikacja: 04.08.2020 07:54

CIT: zmiana przepisów zabrała koszty

Foto: Adobe Stock

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który odmówił prawa do kosztów podatkowych firmie pożyczkowej. Uznał, że takie instytucje straciły prawo do rozliczania w koszty niespłaconych pożyczek i kredytów dopiero od 2018 r.

Z wniosku o interpretację wynikało, że spółka zajmuje się udzielaniem pożyczek i kredytów na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim. Spółka jest instytucją pożyczkową w rozumieniu tej ustawy. Firma podkreśliła, że udzielając pożyczek, zachowuje należytą staranność, aby zarządzać ryzykiem kredytowym, na które jest narażona. Niemniej i tak część pożyczek nie jest spłacana w całości lub w części. W takim wypadku, w razie uznania należności za nieściągalne, spółka odpisuje z ksiąg rachunkowych wierzytelności jako nieściągalne. Ich nieściągalność będzie dokumentować zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o CIT.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?